Закликаємо не допустити ручне управління дорожньою галуззю!

23.10.2019

З метою запровадження середньострокового планування розвитку і утримання автомобільних доріг загального користування Верховною Радою було розроблено та прийнято в І читанні законопроект 1064 від 06.09.2019 «Проект Закону про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо запровадження середньострокового планування розвитку і утримання автомобільних доріг загального користування».

Законопроект спрямовано на створення умов для стабільної роботи підрядних організацій, сталого розвитку дорожнього ринку, можливості планування ремонтних заходів. Положення законопроекту передбачають можливість укладання договорів на декілька років та виключали можливість ручного втручання у формування перелік об’єктів будівництва та ремонту автомобільних доріг.

Проте, 04.10.2019 підписано  постанову 1064/П від 02.10.2019 про прийняття за основу проекту закону, в якій пропонується внести зміни до законопроекту, а саме: створити комісії до складу яких будуть входити члени Комітету ВРУ з питань бюджету (не менше 50 відсотків від складу такої комісії) для формування переліку об’єктів. Постановою передбачено, що одна комісія буде формувати переліки об’єктів на дорогах державного значення, а інша на дорогах місцевого значення, вулицях і дорогах комунальної власності у населених пунктах.

Таким чином, члени Комітету з питань бюджету зможуть щороку впливати на формування переліків об’єктів ремонту та будівництва доріг, які вже включені в програму розвитку мережі (зазвичай розробляється на 5 років).

Тобто ці правки замінюють стратегічне планування розвитку дорожньої мережі, побудоване на оцінці стану доріг, аналізу соціальних-економічних потреб регіонів та даних системи управління станом покриття (СУСП) на ручне управління з боку народних депутатів.

Окрім ризиків корупції, яка може стати прямим наслідком ручного розподілу коштів на ремонт та будівництво автомобільних доріг, ці правки мають ряд суперечностей з чинним законодавством і Конституцією України, зокрема:

1) таке втручання у формування переліків не відноситься до основних функцій ВРУ, адже відповідно до статті 85 Конституції України до повноважень ВРУ відноситься внесення змін до Конституції України, прийняття законів та інші повноваження передбачені Конституцією України, серед яких відсутні саме формування та реалізації політики у сфері дорожнього господарства, тобто визначення технічних і економічних параметрів автомобільних доріг для формування переліків;

2) призводить до затягування часу, оскільки зазначена комісія утворюється наказом Укравтодору, то процес її створення може затягуватись через узгодження кандидатур, а прийняття рішень може бути заблоковано через відсутність кворуму – в подальшому це може призвести до зриву початку будівельного сезону і розтягуванні в часі виконання робіт, а це автоматично означає подорожчання робіт, тобто неефективного використання бюджетних коштів;

3) формування переліків повинно відбуватись виключно за технічними і економічними критеріями ефективності відповідно до чинних нормативно-правових актів України (зокрема, Методики визначення обсягу фінансування будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних доріг, Наказ Міністерства інфраструктури України, Міністерства фінансів України 21.09.2012 № 573/1019, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16 жовтня 2012 р. за № 1734/22046), а при утворенні комісії існує ризик суб’єктивного втручання в процес формування переліків шляхом політичного лобіювання членами комісії власних інтересів.

Подібний порядок планування уже показав свою неефективність у попередні роки, коли:

  • окремі об’єкти ремонтів було заплановано без урахування маршрутного принципу;
  • не в повній мірі враховано дані про транспортно-експлуатаційний стан доріг (рівність, міцність, коефіцієнт зчеплення, міру ураження дефектами, інтенсивність).

Отже, прийняття законопроекту із запропонованими правками може позбавити  дорожню галузь можливості об’єктивно планувати роботи на дорогах з урахуванням:

– стану доріг та мостів (транспортно-експлуатаційні показники, тобто система СУСП та АЕСУМ);

– соціального значення доріг;

– маршрутного принципу відновлення мережі.

При цьому, замість поступового переходу на автоматизоване планування на підставі чітких технічних показників ми знову повернемося до прийняття рішень вузьким колом осіб.

 

 

 

Останні новини компанії