«Вести діяльність прозоро мають змогу всі учасники ринку дорожніх робіт і послуг, проте не всі вміють це робити», – CoST Ukraine

01.06.2020

Прозорість і підзвітність

В Україні немає проблем з забезпеченням прозорості, є питання щодо бажання та вміння розпорядників бюджетних коштів бути відкритими та ефективними під час використання фінансових ресурсів держбюджету.

На цьому наголосив виконавчий директор Ініціативи з прозорості інфраструктури CoST Ukraine Святослав Абрамов під час брифінгу «Велике будівництво доріг»: виклики пандемії і корупції. Або що нам може завадити проїхатися новими українськими дорогами», що відбувся 29 травня за участі представників дорожнього сектору.

За його словами, сьогодні існує безліч інструментів для забезпечення прозорої діяльності в усіх сферах економіки, й у дорожній галузі в тому числі.

«Є велика кількість онлайн ресурсів, нормативних актів, а також методичних рекомендацій, які дозволяють замовникам і розпорядникам коштів забезпечувати прозорість у дорожньому будівництві, а громадському сектору – проводити моніторинг і здійснювати контроль за використанням публічних коштів», – зазначив С.Абрамов.

В якості прикладу він навів електронну систему публічних закупівель України ProZorro (prozorro.gov.ua), єдиний портал використання публічних коштів E-DATA (spending.gov.ua), аналітичну систему YouСontrol (youcontrol.com.ua), інтерактивну мапу Укравтодору (map.ukravtodor.gov.ua), а також портал відкритих даних «Прозора Інфраструктура» (portal.mtu.gov.ua).

На його переконання, все що потрібно для детального аналізу ринку дорожніх робіт і послуг, а також отримання розуміння куди, в якому обсязі та наскільки ефективно спрямовуються кошти державного бюджету вже створено і успішно функціонує.

«В частині прозорості існує лише 2 питання. Перше – чи хочуть учасники бути відкритими? Друге – чи вміють вони це робити?» – підкреслив він.

Досвід роботи дорожньої галузі 2018 року, коли мережу автомобільних доріг місцевого значення було передано на баланс обласних державних адміністрацій яскраво продемонстрував неготовність регіональної влади до ведення дорожнього господарства самостійно.

Абрамов нагадав, що у той період не всі ОДА мали відповідні підрозділи з обслуговування дорожньої мережі, належний досвід здійснення закупівель дорожніх робіт і послуг, а також розуміння необхідності та послідовність процедур оприлюднення даних за проєктами.

Він висловив впевненість, що саме необізнаність та відсутність досвіду стали причиною появи дефектів на нещодавно відремонтованих ділянках місцевих доріг, а в деяких регіонах – практично зриву будівельного сезону, адже деякі області не змогли вчасно провести закупівлі, визначити підрядників на ті чи інші види робіт, а отже використати виділені кошти.

Для того, щоб допомогти регіональній владі осягнути основи грамотного управління дорожнім господарством в межах своїх регіонів CoST Ukraine спільно з USAID “ВзаємоДія” у 2019 році ініціювали Проєкт «Прозорість та підзвітність при здійсненні дорожніх робіт на дорогах місцевого значення».

«В рамках Проєкту ми провели значну кількість тренінгів, а також організували роботу в 6 областях України 3 координаторів, які пройшли спеціальну кваліфікаційну підготовку. В межах своїх завдань вони здійснювали моніторингові виїзди на об’єкти ремонтів і будівництва, оцінювали правильність оприлюднення даних за проєктами, надавали консультаційну допомогу працівникам новосторених при ОДА дорожніх підрозділів, місцевим активістам і журналістам», – розповів він, додавши що поміж іншого в рамках Проєкту обласні державні адміністрації були забезпечені актуальними та вичерпними методичними матеріалами щодо найбільш вживаних термінів і понять в дорожній галузі, тонкощів здійснення публічних закупівель дорожніх робіт і послуг, а також суті та нюансів процесу розкриття даних за інфраструктурними проєктами.

Цьогоріч зазначену роботу планується продовжити, однак в фокусі другої фази Проєкту буде на лише регіональна влада, а й місцева.

«В ході другого Проєкту ми плануємо збільшити кількість освітніх заходів, додавши тренінги для муніципалітетів і ОТГ, розширити мережу регіональних координаторів щонайменше до 5, а також забезпечити місцеву владу методичними матеріалами зі здійснення закупівель та розкриття даних адаптованих для міст і громад», – підсумував С.Абрамов, закликавши представників громадськості та ЗМІ долучатися до громадського контролю за ефективністю використання коштів.

Проєкт «Прозорість та підзвітність при здійсненні дорожніх робіт на дорогах місцевого значення: міста та громади» став можливим завдяки Агентству Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID).
Зміст цього матеріалу є виключною відповідальністю CoST Ukraine і необов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів.

Прес-офіс CoST Ukraine

Поділитися у соціальних меражах:

https://costukraine.org/vesty-diyalnist-prozoro-mayut-zmogu-vsi-uchasnyky-rynku-dorozhnih-robit-i-poslug-prote-ne-vsi-vmiyut-tse-robyty-cost-ukraine/