В CoST Ukraine назвали 5 причин, чому громадський контроль в дорожній галузі не завжди спрацьовує, і ще є над чим працювати

28.01.2021

Прозорість і підзвітність

Недовіра суспільства, закритість розпорядників коштів, невміння користуватися відкритими джерелами, недостатність певних знань і навичок, а головне – відсутність замовників, зацікавлених в репрезентативних результатах громадського моніторингу, такими є причини того, що українці рідко беруть активну участь у здійсненні постійного системного контролю використання бюджетних коштів, у тому числі в дорожній галузі.

Про це розповіла менеджер координаторів Проєкту «Прозорість та підзвітність при здійсненні дорожніх робіт на дорогах місцевого значення: міста та громади» Анна Копинець в ході зустрічі з представниками громадськості.

За її словами, у більшості активістів, які звертаються до Ініціативи з прозорості CoST Ukraine з проханням допомогти у вирішенні «дорожніх» проблем в їхніх населених пунктах чи регіонах, є сумніви у результативності будь-яких їхніх дій.

«Люди заздалегідь впевнені, що будь-які їхні звернення будуть проігноровані відповідальними органами, або навпаки – привернуть зайву увагу цих органів до їхньої діяльності, а тому віддають перевагу опосередкованим зверненням – через громадські організації, або критиці дій влади поміж собою. Дуже часто люди висловлюють невдоволення технологіями, які використовуються при проведенні робіт чи якістю їх виконання, проте до підрядників чи замовників (органів влади) ніхто не звертається», – розповіла вона про свої спостереження.

І це при тому, що саме на основі звернень громадян замовники дорожніх робіт і послуг формують Переліки об’єктів, на яких заплановано роботи з будівництва, реконструкції, капітального та поточного середнього ремонту в наступному році, вже не кажучи про плани аварійного ремонту, в ході якого оперативно усуваються одиничні дефекти дорожнього покриття, які заважають безперешкодному руху автотранспорту.

«Кожен громадянин має чітко усвідомлювати своє право, регламентоване чинним законодавством, на задоволення свого інтересу щодо того, як використовуються і куди спрямовуються сплачені ним податки, а також важливість своєї ролі в процесі пріоритезації об’єктів при відновленні українських доріг», – наголосила А.Копинець.

Зазначену тенденцію вона пов’язує з відсутністю належної роз’яснювальної роботи серед громадян, а також з наданням замовниками відписок, а не ґрунтовних відповідей на отримані скарги та заяви громадян.

Такий підхід влади є цілком зрозумілим, адже з огляду на зношеність левової частки мережі українських доріг розпорядники коштів Державного дорожнього фонду чи не щодня отримують десятки листів про велику кількість вибоїн майже в усіх куточках України.

«Відтак для того, щоб дійсно впливати на прийняття управлінських рішень на свою користь – надавати владі пропозиції, які будуть конструктивними та життєздатними, громадяни мають розуміти не лише те, як працює механізм звернень, а й тонкощі функціонування дорожнього господарства. Приміром коли саме формуються переліки ремонтів – наприкінці року, коли вони затверджуються – на початку року, наскільки важливо залучати підтримку з боку значимих представників громад – місцевих депутатів, представників бізнесу, керівників закладів соціальної сфери, участь яких в підготовці звернення збільшить соціальну значимість вирішення окресленої в ньому проблеми», – деталізувала вона.

А.Копинець, підкреслила, що надзвичайно важливо правильно оформлювати такі звернення: вірно обрати адресата – саме ту організацію, яка виступає балансоутримувачем дороги, що потребує ремонту, технічно грамотно описати дефекти, які необхідно усунути, вказати їхнє чітке місце розташування.

«Крім цього доцільно щоб скаржник розумівся на етапах будівництва та ремонту доріг, матеріалах і технологіях, які використовуються в дорожньому будівництві, актуальному обсязі фінансування дорожньої галузі загалом та в конкретному регіоні зокрема, а також стратегічних планах влади щодо розвитку інфраструктури в тій чи іншій області», – окреслила експертка.

Вона пояснила, що непоодинокими є випадки, коли один або декілька громадян прагнуть розширення проїзної частини поблизу невеликого населеного пункту, де в цьому немає потреби, або просувають ідею будівництва розв’язки, в якій немає необхідності, а тому такі ідеї не підтримуються замовниками робіт, які зазвичай мають вкрай обмежене фінансування та чіткі плани відновлення та розвитку транспортного сполучення в своїх регіонах.

Вона конкретизувала, що всю потрібну інформацію можна віднайти в відкритих джерелах, нормативних документах і методичних матеріалах, серед яких електронна система публічних закупівель України ProZorro (prozorro.gov.ua), єдиний портал використання публічних коштів E-DATA (spending.gov.ua), аналітична система YouСontrol (youcontrol.com.ua), портал відкритих даних «Прозора Інфраструктура» (portal.mtu.gov.ua), а також практичний Посібник дорожніх “хвороб”.

«Безумовно вправлятися з такими масивами інформації не просто, адже для цього потрібні певні знання та навички, які, на жаль, відсутні в більшості тих українців, які «діють як вміють», щоб змінити дороги на краще. Саме тому наше першочергове завдання – навчити українців використовувати наявні інформаційні ресурси, а навчивши – консолідувати їх, для того щоб спонукати владу вирішувати питання поганих доріг в Україні, у тому числі шляхом здійснення професійного громадського контролю розподілу та освоєння виділених коштів», – підкреслила А.Копинець.

Вона погоджується, що замовники дорожніх робіт і послуг наразі менше за всіх зацікавлені у постійному громадському моніторингу, вбачаючи в ньому значні ризики для своєї діяльності, проте його здійснення є надзвичайно важливим кроком у напрямі відновлення української дорожньої мережі та розбудови демократичного громадянського суспільства в Україні.

Робота з громадськістю в рамках Проєкту «Прозорість та підзвітність при здійсненні дорожніх робіт на дорогах місцевого значення: міста та громади» стала можливою завдяки Агентству Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID).
Зміст цього матеріалу є виключною відповідальністю CoST Ukraine і необов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів.

Прес-офіс CoST Ukraine

Поділитися у соціальних меражах:

https://costukraine.org/v-cost-ukraine-nazvaly-5-prychyn-chomu-gromadskyj-kontrol-v-dorozhnij-galuzi-ne-zavzhdy-spratsovuye-i-shhe-ye-nad-chym-pratsyuvaty/