Уникнення добросовісної конкуренції?

14.08.2019

Переговорна процедура закупівлі – це процедура неконкурентного відбору, яка має використовуватися замовником як виняток. Відповідно до неї замовник укладає договір про закупівлю після проведення переговорів з одним або кількома учасниками. Підстави застосування переговорної процедури визначені в ч.2 ст.35 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон), перелік їх є виключним. Обираючи переговорну процедуру для тієї чи іншої закупівлі замовник повинен бути впевненим у наявності підстави для її застосування, визначеної в Законі, і ця підстава має бути обґрунтована.

Часто переговорна процедура застосовується для закупівлі послуг з експлуатаційного утримання, тож далі мова піде саме про них.

За результатами проведеного моніторингу закупівель у рамках проекту «Прозорість та підзвітність при здійсненні дорожніх робіт на дорогах місцевого значення» фахівцями CoST виявлено випадки застосування переговорної процедури за такими підставами:

  • відсутність конкуренції (у тому числі з технічних причин) на відповідному ринку, внаслідок чого договір про закупівлю може бути укладено лише з одним постачальником, за відсутності при цьому альтернативи (п.2 ч.2.ст.35 Закону).

Приклади застосування:

Замовник провів процедуру закупівлі послуг з експлуатаційного утримання доріг місцевого значення області, очікуваною вартістю 110 050 000,00 грн. Обґрунтовуючи відсутність конкуренції, він посилається на п.2 «Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць,  залізничних переїздів, правил користування ними та охорони» (далі – Єдині правила), затверджених постановою КМУ від 30 березня 1994 р. N 198, відповідно до якого ремонт і утримання  дорожніх  об’єктів  (крім  залізничних переїздів), що перебувають   у   загальнодержавній   власності, здійснюється дорожньо-експлуатаційними організаціями, які належать до   сфери  управління  Укравтодору,  а  тих,  що  перебувають  у комунальній     власності,     –     відповідними     комунальними дорожньо-експлуатаційними організаціями.

Аналогічне обґрунтування наводить й інший замовник при закупівлі послуг з поточного дрібного ремонту та експлуатаційного утримання доріг державного значення в області, очікуваною вартістю 293 488 109,00 грн.

Слід зауважити, що вищезазначене положення Єдиних правил не є підтвердженням відсутності конкуренції на ринку послуг з експлуатаційного утримання та відсутності альтернативи одному єдиному надавачу послуг.

  • якщо замовником було двічі відмінено тендер через відсутність достатньої кількості учасників, при цьому предмет закупівлі, його технічні та якісні характеристики, а також вимоги до учасника не повинні відрізнятися від вимог, що були визначені замовником у тендерній документації (п. 4 ч.2 ст.35 Закону).

Умовами застосування за цією підставою є, зокрема, незмінність вимог до учасника при проведенні переговорної процедури у порівнянні  з умовами при проведенні тендерів.

Приклади застосування:

Замовником була проведена закупівля послуг з поточного дрібного ремонту та експлуатаційного утримання мережі доріг місцевого значення області, очікуваною вартістю 1 422 960 000,00 за переговорною процедурою на підставі двічі відмінених відкритих торгів через відсутність достатньої кількості учасників. В тендерних документаціях на обидві процедури  відкритих торгів вимагалося надання учасником-переможцем забезпечення виконання договору у формі банківської гарантії в розмірі 0,05% від вартості договору.  У договорі, укладеному за результатами переговорної процедури з переможцем пункт щодо внесення виконавцем забезпечення виконання договору зник, забезпечення виконання договору не вимагається.

Аналогічна ситуація виявлена і при закупівлі послуг з поточного дрібного ремонту та експлуатаційного утримання доріг державного значення області, очікуваною вартістю 924 979 256,40 грн.

Зміна вимог до учасника – ризик визнання безпідставного застосування переговорної процедури. Тож необхідно звіряти умови договору про закупівлю в тендерних документаціях відмінених відкритих торгів з умовами договору, укладеного з учасником-переможцем за результатами переговорної процедури!

 

Сьогодні Кодекс України про адміністративні правопорушення ч. 1 ст. 164-14 «Порушення законодавства про закупівлі» не передбачає адміністративної відповідальності за безпідставне застосування переговорної процедури закупівлі,  що впливає на поширення випадків застосування її замовником без наявності відповідних аргументованих підстав. В той же час є випадки визнання за рішенням суду договору, укладеного за результатом безпідставного застосування процедури закупівлі, недійсним.

Але, слід зауважити, що застосування переговорної процедури закупівлі замовником без наявності підстав, передбачених ст.35 Закону, призводить до безпідставного уникнення добросовісної конкуренції, крім того імовірна можливість визнання за рішенням суду недійсними результатів такої переговорної процедури та укладеного договору про закупівлю.

 Нагадуємо, матеріали щодо моніторингу та аналізу закупівель, а також всі матеріали тренінгів CoST Ukraine увійдуть до Посібника про визначення та запобігання ризикам неефективних закупівель в дорожній сфері, який наразі знаходиться на завершальній стадії розробки. Посібники розповсюджуватимуться безкоштовно серед активної громадськості, зацікавленої темою громадського моніторингу та контролю якості доріг, та серед органів місцевої влади.

____________________________________________________________________________

Цей матеріал став можливим завдяки підтримці американського народу через Агентство Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID). Зміст цього матеріалу є виключною відповідальністю організації Грантоотримувача і необов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів.

Моніторинг закупівель дорожніх робіт відбувається за підтримки програми #USAID_ВзаємоДія в рамках проекту CoST Ukraine «Прозорість та підзвітність при здійсненні дорожніх робіт на дорогах місцевого значення». Цей Проект став можливим завдяки Агентству Сполучених Штатів з міжнародного розвитку та щедрій підтримці американського народу

 

 

Останні новини компанії