Україна стане першою країною, де буде виведено Індекс прозорості інфраструктури

15.02.2021

Індекс прозорості інфраструктури

Україна стане першою країною в світі, де буде виведено Індекс прозорості інфраструктури.

Відповідні вимірювання та розрахунки проведе у лютому-березні 2021 року Ініціатива з прозорості інфраструктури CoST Ukraine. В основу дослідження буде покладено методологію, розроблену експертами міжнародного секретаріату CoST на основі передової світової практики.

За словами виконавчого директора Ініціативи Святослава Абрамова, Індекс прозорості інфраструктури має об’єктивно продемонструвати рівень прозорості в галузі публічної інфраструктури та доступу до інформації як на національному, так і на міжнародному рівнях.

«Нами вже проведено роботу з відбору об’єктів індексування – з поміж 115 національних, локальних і автономних організацій, за складним алгоритмом, який передбачав, як застосування RAND функції, так і відповідність певним критеріям – вагомим обсягам закупівельних бюджетів і наявності інфраструктурних проєктів, які були реалізовані в 2019 та 2020 роках, ми зробили вибірку з 30 закупівельників і 60 їхніх інфраструктурних проєктів. Вибрані організації будуть оцінюватися за понад сотнею індикаторів в 4 різних категоріях», – розповів С.Абрамов.

Серед категорій оцінювання діяльності замовників робіт він назвав: спроможність управління та якісного оприлюднення інформації про наявні інфраструктурні проєкти, здійснення постійної взаємодії з громадськістю, а також якість і повноту оприлюдненої інформації про проєкти на всіх етапах життєвого циклу – від планування до технічного нагляду за кожним конкретним проєктом, у той час як показники в категорії «сприятливе середовище для прозорості інфраструктури» оцінюватимуться на національному рівні, а результати їхньої оцінки засвідчать прозорість сфери інфраструктури всієї України.

Він зазначив, що збиратиметься інформація 2 методами – шляхом аналізу даних з відкритих джерел, а саме – з сайтів закупівельних організацій, електронної системи публічних закупівель України ProZorro, Єдиниго веб-порталу використання публічних коштів і порталу «Прозора інфраструктура», а також шляхом проведення інтерв’ю з представниками закупівельних організацій, що дозволить оцінити їхню спроможність та інституційні процеси для забезпечення прозорості.

«Ми вже звернулися до органів державної та місцевої влади – Укравтодору, обласних державних адміністрацій і муніципалітетів з проханням підтримати CoST Ukraine у виведенні Індексу, й очікуємо на їхнє сприяння та максимальну відкритість підзвітних їм закупівельників, що дозволить зменшити похибку вимірювань», – підкреслив С.Абрамов.

Виконавчий директор впевнений, що результати цьогорічного дослідження продемонструють рівень прозорості української інфраструктури й стануть орієнтиром у проведенні реформ, а у майбутньому – відправною точкою для подальших вишукувань і міркою для оцінки прогресу і запровадження стандартів прозорості та підзвітності.

Збір та аналіз даних команда експертів CoST Ukraine планує здійснити протягом лютого-березня, а публічне представлення результатів вимірювання та безпосередньо Індексу прозорості інфраструктури заплановано на кінець березня 2021 року.

Після реалізації пілотного проєкту в Україні Індекс прозорості інфраструктури буде виведено ще в 3 країнах: Афганістані, Таїланді та Коста-Ріці, а згодом і в решті 20 країнах – членах CoST.

Прес-офіс CoST Ukraine

Поділитися у соціальних меражах:

https://costukraine.org/ukrayina-stane-pershoyu-krayinoyu-de-bude-vyvedeno-indeks-prozorosti-infrastruktury/