У 2020 році понад половини сегменту дорожнього ринку з найбільшим фінансуванням поділили 5 дорожніх компаній

19.10.2020

CoST Ukraine

П`ятірка найбільших дорожніх компаній отримала понад 60% ринку дорожніх робіт за сумою укладених договорів на дорогах загального користування державного значення, у той час як на дорогах місцевого значення такої концентрації ринку не спостерігається.

Таку статистику навів виконавчий директор CoST Ukraine Святослав Абрамов в ході Всеукраїнського Форуму “Нові методичні рекомендації Мінекономіки у сфері дорожнього господарства”, спираючись на результати аналізу закупівель дорожніх робіт і послуг у 2020 році.

За його словами, за 3 квартали 2020 року Службами автомобільних доріг в областях було підписано понад 2,3 тисячі договорів загальною вартістю майже 70 млрд грн. 10% цих договорів за вартістю – частка експлуатаційного утримання, а 90% укладено на виконання робіт з поточного середнього ремонту (72%) і на будівництво, реконструкцію та капітальний ремонт (28%). За цей самий період обласними державними адміністраціями підписано майже 2,7 тисяч договорів на суму 24,4 млрд грн. 77% цих договорів за вартістю передбачають проведення робіт з будівництва, реконструкції та капітального ремонту (59%), а також з поточного середнього ремонту, решта – експлуатаційне утримання (23%).

«Серед компаній-переможців торгів САД загальною вартістю майже 40 млрд грн: ТОВ “Автомагістраль-Південь”, ТОВ “ОНУР Конструкціон Інтернешнл”, ТОВ “РОСТДОРСТРОЙ”, ТОВ ПБС та ТОВ «СП «АВТОСТРАДА». Підрядники ж ОДА за найдорожчими контрактами рівними долями поділили між собою 20% ринку робіт і послуг на дорогах місцевого значення», – розповів він.

С.Абрамов наголосив, що тенденція минулих років – приріст кількості унікальних учасників закупівель, продовжується, й цьогоріч участь в торгах, оголошених САД, в частині робіт взяло на 24, а в частині інжинірингових послуг на 180 компаній більше ніж минулого року, у той час як в закупівлях ОДА, за право виконувати роботи змагалися 41, а за можливість надавати інжинірингові послуги – 147 нових підприємств.

«Загалом середній показник конкуренції цьогоріч як при закупівлях САД, так і при закупівлях ОДА склав 3,5-4 учасника, що на 0,5 більше ніж у минулому році», – підкреслив виконавчий директор.

Він акцентував, що загалом збільшення конкуренціє є позитивним явищем, хоча подеколи може спричиняти певні ризики.

«Палке бажання учасників потрапити на ринок часто призводить до падіння цінової пропозиції до рівня – 40-50%. В розрізі закупівель САД було зафіксовано 27 таких випадків при закупівлі послуг з експлуатації та 76 – при закупівлі інжинірингових послуг. В розрізі закупівель ОДА випадки значного зменшення ціни в результаті торгів спостерігалися і при закупівлі робіт – 14, і при закупівлі послуг з експлуатації – 7, і при закупівлі інжинірингових послуг – 43», – деталізував С.Абрамов.

Він переконаний, договори, укладені за результатами закупівель з високим відсотком падіння, завідомо мають ризики перенесення термінів виконання робіт, укладання договорів на додаткові роботи тощо.

«Практика показує, що роботи та послуги, які надаються за такими договорами, розпочинаються із затримкою, не виконуються вчасно та не відповідають вимогам щодо якості. Більш того, за такими договорами часто укладаються додаткові угоди з продовженням термінів виконання, змінами обсягів робіт або з корегуванням проєктної документації, що передбачає проведення додаткових робіт», – пояснив він.

Проте, не дивлячись на зазначені ризики, на сьогодні договорів за результатами закупівель з показником середнього падіння ціни лише з ТОП-5 підрядників за вартістю контрактів укладено САД на загальну суму 46,4 млн грн, ОДА – 137,4 млн грн.

«Усвідомлюючи ризики, ми, як громадська організація, пильно стежимо за дотриманням умов за такими договорами, а також результатами їхньої реалізації. Відтак слідкуватимемо за тим, як кожна зі сторін: замовники і підрядники, виконають взяті на себе зобов’язання», – підсумував він.

Прес-офіс CoST Ukraine

Поділитися у соціальних меражах:

https://costukraine.org/u-2020-rotsi-ponad-polovyny-segmentu-dorozhnogo-rynku-z-najbilshym-finansuvannyam-podilyly-5-dorozhnih-kompanij/