Щоб бути почутими, громадяни мають говорити професійною мовою

04.03.2021

Прозорість і підзвітність

Як привернути увагу влади до дорожніх проблем в тому чи іншому регіоні, покращити стан дорожньої мережі, важливої для тої чи іншої громади або встати на сторожі безперешкодного проїзду вулицями великого чи малого населеного пункту чи дорогами поза ним.

Про це та багато іншого розповіли експерти CoST Ukraine в ході вебінару «Як правильно моніторити здійснення дорожніх робіт», який відбувся 26 лютого 2021 року за участі громадських активістів і представників громадських організацій.

За словами Анни Копинець, куратора регіональних координаторів Проєкту «Прозорість та підзвітність при здійсненні дорожніх робіт на дорогах місцевого значення: міста та громади», побудова комунікацій як з місцевою, так і з центральною владою базується на вичерпній інформації про проблему.

«Для того щоб бути почутими, громадяни мають говорити професійною мовою, всебічно розкриваючи суть питань, які турбують громаду, яку вони представляють. Саме тому для вирішення питань в сфері дорожнього господарства необхідно знатися не лише на тонкощах системи управління ним, а й на нюансах нормативної складової дорожньої галузі», – наголосила вона.

А.Копинець зазначила, що головним інструментом вивчення ситуації є моніторинг стану доріг або якості виконання робіт на них, у той час як результати такого моніторингу є підґрунтям для формування правильного запиту чи пропозиції владі.

«Складовими моніторингу є вивчення відкритих даних і проведення візуального обстеження проблемного об’єкта – ділянки дороги, яка потребує ремонту або яка знаходиться в його процесі», – пояснила вона.

Й у той час, як відкриті дані інформують про те, чи були виділені та в якому обсязі кошти на фінансування того чи іншого інфраструктурного проєкту, а також наскільки ефективно були проведені закупівлі робіт і послуг в ході їхньої реалізації, візуальний огляд в рамках моніторингових виїздів надає змогу оцінити масштаб пошкоджень дорожнього покриття – кількість і обсяг дефектів, або впевнитися в якості виконання робіт.

А.Копинець розповіла про систему управління дорожнім господарством, поділ доріг в залежності від розташування – в межах чи поза межами населених пунктів, їхнє підпорядкування, види та класифікацію, а також способи пошуку та джерела інформації про закупівлі дорожніх робіт і послуг.

Вона окреслила чим відрізняються ефективні закупівлі від неефективних, наголосивши на «червоних прапорцях», які свідчать про певні ризики недобросовісних дій як замовників, так і підрядників, які свідчать про лобіювання інтересів якогось конкретного виконавця робіт або перешкоджання участі інших учасників, а саме на незначній кількості учасників торгів, участі в закупівлях компаній «попарно», незначне зменшення учасниками сум очікуваної вартості робіт.

«Особливу увагу потрібно звертати на зміст договорів замовників з підрядними організаціями, які мають містити договірну ціну, календарний план або графік виконання робіт і чітко прописані гарантійні зобов’язання», – підкреслила А.Копинець, додавши, що відсутність зазначеної інформації свідчить про можливі ризики ухилення виконавцями від виконання робіт в повному обсязі.

Також А.Копинець розповіла про те, як організувати моніторинговий виїзд – обрати об’єкти моніторингу, зібрати вичерпну інформацію про них, зокрема про замовників і підрядників робіт, які виконувалися чи виконуються на цих об’єктах, а також правильно скласти маршрут.

«Для того, щоб результати моніторингу були максимально показовими, необхідно на самому початку чітко визначити перелік об’єктів, експлуатаційний стан яких можна оцінити шляхом візуального обстеження без відбору матеріалів, а саме: влаштування верхнього шару покриття, укріплення узбіч, встановлення дорожніх знаків, влаштування дорожньої розмітки та бар’єрного огородження. При цьому потрібно звернути увагу на ширину та довжину ділянки, організацію дорожнього руху, стан з’їздів з покриття, стан покриття в цілому – зокрема наявність дефектів і їхню періодичність, стан узбіч, укосів земляного полотна та смуг відведення», – деталізувала експерт процес проведення візуального обстеження.

В свою чергу інші тренери заходу – регіональні координатори, поділилися своїм досвідом здійснення моніторингу та побудови комунікацій з місцевою владою, і в якості прикладу навели низку об’єктів, які були відремонтовані завдяки їхній діяльності, а представники громадськості отримали низку консультацій щодо вирішення проблемних питань в сфері дорожнього господарства в їхніх населених пунктах і регіонах.

Наприкінці тренінгу учасники з боку громадськості пройшли тестування, за результатами якого найбільш активні отримають змогу взяти участь в моніторингових виїздах на автомобільні дороги Київської, Житомирської, Херсонської, Миколаївської, Львівської та Закарпатської областей та стати частиною команди професійних громадських моніторів Проєкту.

Проведення вебінару «Як правильно моніторити здійснення дорожніх робіт» в рамках Проєкту «Прозорість та підзвітність при здійсненні дорожніх робіт на дорогах місцевого значення: міста та громади» стало можливим завдяки Агентству Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID). Зміст цього матеріалу є виключною відповідальністю CoST Ukraine і необов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів

Прес-офіс Проєкту

Поділитися у соціальних меражах:

https://costukraine.org/shhob-buty-pochutymy-gromadyany-mayut-govoryty-profesijnoyu-movoyu/