«Ринок послуг технагляду в дорожній галузі України не розвивається через необґрунтовані вимоги тендерної документації», – CoST Ukraine

26.06.2020

CoST Ukraine

Створити незалежний ринок послуг технічного нагляду в дорожній галузі України можливо лише шляхом перегляду вимог тендерної документації. Таку думку висловив виконавчий директор CoST Ukraine Святослав Абрамов в ході круглого столу «Незалежний технічний нагляд – запорука якості дорожніх робіт», що відбувся в онлайн форматі 25 червня 2020 року.

За його словами, сьогодні цей ринок – взагалі нерозвинений. За результатами аналізу закупівель послуг з технічного нагляду, проведеного CoST Ukraine, вимоги до учасників закупівель є необґрунтованими, у той час як очікувана вартість договорів, оголошена замовниками, – недостатньою для покриття витрат виконавців.

Результати узагальнення тендерної документації закупівель, проведених у 2019-2020 роках, продемонстрували, що лише для того, щоб надавати послуги технічного нагляду на автомобільних дорогах державного значення компанії-учасники повинні мати досвід виконання робіт на об’єктах за класом наслідків СС2 та СС3 на дорогах державного значення, мати в штаті щонайменше 6 сертифікованих інженерів, з яких від 2 до 8 – провідних, а також в наявності – випробувальну лабораторію для проведення контролю.

«Залучення великої кількості висококваліфікованих спеціалістів на постійній основі коштує надзвичайно дорого. При цьому в більшості випадків ступінь їхньої участі в проєкті в розрізі людино-годин, людино-днів і людино-місяців, а також частота використання лабораторії є невизначеними, що не дозволяє учасникам закупівель об’єктивно оцінити реальну вартість послуг, які вони мають надати замовникові за контрактом», – розповів він.

Більш того, дуже часто очікувана вартість закупівель послуг технічного нагляду є недостатньою для залучення такої кількості кваліфікованих спеціалістів, а в разі недобросовісної конкуренції ціна контрактів стає настільки низькою, що є збитковою для виконавців, які лише прагнуть залишитися на ринку.

«Нами зафіксовані випадки, коли при закупівлі послуг технагляду на дорогах місцевого значення вартість договору складала 10 % від очікуваної вартості закупівлі», – наголосив С.Абрамов.

На його переконання, замовникам послуг демпінг цін – не на користь, як це може здатися на перший погляд, адже укладання таких договорів містить значні ризики низької якості виконання підрядів і навіть здійснення технічного нагляду виключно «на папері» – без виїздів на об’єкти ремонтів і будівництва.

«Сьогодні досвід здійснення технічного нагляду на автомобільних дорогах державного значення мають лише 5 компаній, які надавали ці послуги протягом 2017-2019 років. Вони ж і ще 2 іноземних підприємства є переможцями низки торгів і цьогоріч. І це при тому, що загалом на цьому ринку працює щонайменше 40 організацій, в більшості з яких є і кваліфіковані спеціалісти, і лабораторії, і значний досвід виконання договорів. Проте претендувати на підряди Укравтодору вони не мають права, адже працювали лише на місцевих і комунальних дорогах, а тому через необґрунтовані вимоги замовників робіт на дорогах державного значення не мають змоги перейти до іншого сегменту», – підкреслив він.

Відтак, для того щоб відкрити ринок послуг технічного нагляду необхідно змінити підхід до формування тендерної документації, а для цього – виробити відповідні рекомендації.

«Ми пропонуємо змінити низку вимог до претендентів. В першу чергу – дати шанс компаніям, які мають досвід здійснення технічного нагляду на дорогах, за які відповідають ОДА та муніципалітети, брати участь у закупівлях Служб автомобільних доріг, по друге – в якості досвіду роботи враховувати досвід не лише компанії, а й її персоналу, оскільки ключовим питанням в такого роду закупівлях є сертифікати інженерів, передбачити надання дипломів щодо наявності профільної освіти в працівників, а також запропонувати формувати основний склад персоналу на основі вимог Світового банку, які забороняють змінювати ключовий персонал після укладання контракту», – акцентував він.

С. Абрамов пояснив, що кандидатури одних і тих самих інженерів можуть бути поданими в рамках декількох тендерів одночасно. При цьому фізично неможливо здійснювати якісний технагляд одразу на багатьох об’єктах одними й тими самими людьми. Відтак виконавець має визначитися де саме він працюватиме.

Свої пропозиції щодо складання тендерної документації на закупівлю послуг інженерів технічного нагляду CoST Ukraine направить до Укравтодору вже найближчим часом.

Прес-офіс CoST Ukraine

Поділитися у соціальних меражах:

https://costukraine.org/rynok-poslug-tehnaglyadu-v-dorozhnij-galuzi-ukrayiny-ne-rozvyvayetsya-cherez-neobgruntovani-vymogy-tendernoyi-dokumentatsiyi-cost-ukraine/