«Ринок інжинірингових послуг поки що не реальний, а формальний», – CoST Ukraine

12.11.2020

CoST Ukraine

Для ефективного запровадження в Україні ринку інжинірингових послуг, у тому числі відокремленого від замовника технічного нагляду, потрібно створити всі відповідні умови для його функціонування та розвитку – вивчити наявну пропозицію, дослідити реальну кількість потенційних спеціалістів і забезпечити рівний доступ до участі у публічних закупівлях кваліфікованих компаній та сертифікованих спеціалістів.

Таку думку висловив виконавчий директор Ініціативи з прозорості інфраструктури CoST Ukraine Святослав Абрамов в ході своєї доповіді на панельній дискусії в рамках 18 Міжнародного форуму з будівництва, експлуатації і проектування автомобільних доріг і мостів «АвтоДорЕкспо-2020».

За результатами моніторингу, проведеного Ініціативою, станом на кінець жовтня 2020 року загальна сума договорів на надання інжинірингових послуг (послуг з проєктування, технічного нагляду, проведення експертизи, обстежень та випробувань), укладених замовниками дорожніх робіт на дорогах загального користування, склала 2,25 млрд грн, з яких 1,8 млрд грн – частка Служб автомобільних доріг та 0,4 млрд грн – частка обласних державних адміністрацій.

«Ми проаналізували закупівлі послуг технічного нагляду та виявили, що підписанням договорів завершилися лише 41% закупівель САД, які почали закуповувати ці послуги лише цього року, та 83% закупівель ОДА, які практикують підхід залучення технагляду на аутсорcі з моменту отримання на свій баланс мережі доріг місцевого значення у 2018 році», – прокоментував він.

Однак причиною проблем із проведенням закупівель Служб С.Абрамов вважає не відсутність досвіду, а недосконале складання тендерної документації.

«Через невивченість ринку інжинірингових послуг і без врахування браку спеціалістів з найвищим рівнем сертифікації, яких на час проведення більшості закупівель було лише 32 особи на всю країну, замовники значно завищили умови участі в закупівлях, встановили вимоги, які складно виконати, а також не передбачили можливість врахування досвіду виконання аналогічних договорів окремими сертифікованими спеціалістами на магістральних дорогах чи вулицях», – зазначив він.

Такий незважений підхід призвів до того, що значна кількість закупівель була відмінена через невідповідність пропозицій вимогам, що були висунуті, або відсутність щонайменше 2 пропозицій.

«Нами були зафіксовані випадки, коли участь в тендері на послуги провідного інженера технічного нагляду з сертифікатом класу наслідків СС3, взяли декілька компаній, які запропонували послуги одного й того ж інженера в складі свого персоналу», – розповів С.Абрамов, додавши, що не менше ризиків він вбачає в значному падінні цін при закупівлі інжинірингових послуг на відкритих торгах.

Він навів дані станом на кінець жовтня, згідно з якими середній відсоток падіння на відкритих торгах САД склав 26,54%, ОДА – 22,8%.

«І якщо минулого року найбільший відсоток падіння – 92%, був зафіксований при закупівлі послуг технічного нагляду Львівською ОДА, цьогоріч найбільше зменшення сум пропозицій спостерігалося при закупівлі послуг експертизи Закарпатською та Дніпропетровською ОДА – на 87% та 85% відповідно», – розповів він.

С.Абрамов зауважив, що підписання договорів з такими підрядниками є вкрай ризикованим, і загрожує неналежним виконанням умов цих договорів, а також неякісним наданням інжинірингових послуг, про що йдеться в Посібнику ризиків закупівель в дорожній сфері.

«Відтак замовники мають максимально чітко прописувати вимоги до результату наданих послуг, для того, щоб забезпечити виконання підрядниками своїх обов’язків в повному обсязі. У той час, як питання падіння ціни пропозиції повинно бути врегульоване шляхом впровадження певних контрольних заходів чи навіть цілого механізму, а також посиленням відповідальності виконавців робіт та зазначенням в договорах відповідних штрафних санкцій», – підкреслив він.

Загалом тенденцію залучення позаштатних інженерів в ході реалізації кожного конкретного інфраструктурного проєкту С. Абрамов назвав: «позитивним явищем».

«В умовах коли кожний наступний інфраструктурний проєкт є більшим та складнішим за попередній, утримування висококваліфікованих інженерів в штаті на постійній основі є надзвичайно високовартісним та економічно неефективним для замовників робіт. Саме тому ми маємо вирішити всі спірні моменти, мінімізувати можливі ризики та зробити все для того, щоб цей ринок повноцінно запрацював вже в наступному році, адже Укравтодор має неймовірно амбітні плани – передбачає ще більше фінансування галузі та впровадження «мегапроєктів», – підсумував він.

Прес-офіс CoST Ukraine

Поділитися у соціальних меражах:

https://costukraine.org/rynok-inzhyniryngovyh-poslug-poky-shho-ne-realnyj-a-formalnyj-cost-ukraine/