Прозорість в сфері інфраструктури та шляхи її досягнення – в концепції CoST Ukraine

02.07.2020

Open Data

CoST Ukraine представив свою концепцію розкриття даних за інфраструктурними проєктами понад 80 спеціалістам з прозорості та відкритих даних із різних куточків Європи та Азії. Презентація відбулася в ході он-лайн конференції «(Em)powered by OCDS Data – Civil Society Data-Driven Procurement Monitoring», організованої Європейським банком реконструкції та розвитку.

За словами виконавчого директора CoST Ukraine Святослава Абрамова, розкриття даних за інфраструктурними проєктами, має відбуватися комплексно з урахуванням всіх дій і ресурсів, проведених і залучених на всіх етапах життєвого циклу проєктів. Саме такий підхід лежить в основі стандарту з розкриття даних OC4IDS, який поєднує підхід до розкриття даних на рівні контрактів за Open Contracting Data Standard (OCDS) та підхід до розкриття інформації на рівні проєктів за Infrastructure Data Standart (IDS). При цьому в частині IDS передбачається, що закупівельні організації розкриватимуть щонайменше 40 інформаційних показників за проєктом.

«OC4IDS завдяки використанню онлайн-платформ дозволяє впорядкувати дані за проєктами, забезпечуючи їхню централізацію та доступ до них в режимі реального часу», – акцентував він.

В якості прикладу С.Абрамов навів портал відкритих даних «Прозора інфраструктура», розроблений CoST Ukraine у 2018 році за стандартом CoST IDS.

«Щодоби портал імпортує 40% набору даних з електронної системи публічних закупівель України ProZorro. Решту інформації представники закупівельних організацій, які долучилися до Ініціативи з прозорості, вводять вручну, перевіряючи та актуалізуючи автоматично зібрані дані, які експортуються за стандартом OC4IDS, завдяки чому сьогодні на порталі детально розкриті відомості про понад 9000 дорожніх контрактів», – наголосив він.

Він зазначив, що окрім побудови ефективної системи збору інформації особливу увагу спеціалісти CoST Ukraine приділили її інтерпретації.

«На основі структурованих даних порталу ми розробили аналітичний модуль, який завдяки експорту даних в JSON-файл та використанню Power BI, перетворює складні дані про інфраструктуру на масив інформації у вигляді діаграм і графіків, зрозумілих як спеціалістам, так і неспеціалістам. Що, в свою чергу, допомагає громадському сектору, бізнесу та Уряду здійснювати моніторинг ринку дорожніх робіт і послуг, його аналіз, а також контроль за ефективністю використання публічних коштів при впровадженні інфраструктурних проєктів. Крім того, за допомогою отриманої інформації можна виявляти корупційні ризики, проводити бізнес-розвідку та здійснювати ефективне планування», – окреслив він можливості практичного застосування даних порталу.

С.Абрамов переконаний, в порталу «Прозора інфраструктура» – надзвичайний потенціал, адже він допомагає всебічно інформувати суспільство про спрямування коштів, які ті сплачують в якості податків, поки що лише в сфері дорожньої інфраструктури.

Він зазначив, що ініціативу CoST Ukraine підтримала ціла низка міжнародних організацій, й у тому числі Агентство Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID).

«У 2019 році за підтримки програми USAID “Підтримка організацій-лідерів у протидії корупції в Україні «ВзаємоДія» ми запровадили спільний Проєкт «Прозорість та підзвітність при здійсненні дорожніх робіт на дорогах місцевого значення», метою якого було збільшення прозорості роботи закупівельних організацій, а отже і процесу здійснення ремонтно-будівельних робіт, а також залучення громадського сектору до моніторингу стану доріг», – розповів виконавчий директор.

В рамках Проєкту спеціалістами CoST Ukraine спільно із залученими інженерами з питань якості дорожніх робіт та експертами із закупівель було проведено низку тренінгів, семінарів і вебінарів як для представників обласних державних адміністрацій, так і для представників громадськості та мас-медіа, які дозволили всім зацікавленим у прозорості дорожнього господарства в Україні засвоїти основи моніторингу стану дорожнього покриття та якості виконання робіт, а також набути навичок використання онлайн-інструментів, у тому числі порталу «Прозора інфраструктура», які допомагають оцінювати ефективність закупівель дорожніх робіт і послуг, виявляючи ризики при їх проведені.

Понад 20 представників громадських організацій з 6 областей України стали постійними слухачами організованих лекцій, а троє найбільш активних – регіональними координаторами Проєкту, і протягом року допомагали регіональній владі навчитися грамотному веденню дорожнього господарства, а місцевій громаді – вирішувати проблеми їхніх сегментів дорожньої галузі через взаємодію та конструктивну співпрацю з владою.

За час Проєкту координатори здійснили 8 моніторингових виїздів та обстежили 26 доріг та 10 мостів і у разі виявлення дефектів – зверталися з відповідними запитами до балансоутримувачів цих об’єктів, які, в свою чергу, спонукали підрядників виконати свої гарантійні зобов’язання.

Загалом протягом цього періоду інструментами, запропонованими CoST Ukraine, скористалися понад 100 українців, завдяки чому було відремонтовано близько 40 км автомобільних доріг місцевого значення – переважно в Київській та Житомирській областях.

«Проєкт був настільки своєчасним, актуальним та успішним, що цьогоріч його було продовжено, а його дію поширено не лише на регіональну владу, а й на муніципалітети. Адже якісне та прозоре функціонування будь-якої галузі економіки, і дорожнє господарство – не виняток, можливе лише за умови партнерства центральної влади з регіональною та місцевою, у той час як брак ресурсів у нижніх ланок влади може компенсувати залучення активної та компетентної громадськості, над чим ми працюватимемо й надалі», – підкреслив він, підсумувавши, що Ініціатива CoST є глобальним лідером з впровадження прозорості та підзвітності в публічній інфраструктурі, яка вже 8 років працює з урядами, бізнесом та громадськістю вже в 19 країнах світу, а з 2016 року й в Україні.

Прес-офіс CoST Ukraine

Поділитися у соціальних меражах:

https://costukraine.org/prozorist-v-sferi-infrastruktury-ta-shlyahy-yiyi-dosyagnennya-v-kontseptsiyi-cost-ukraine/