Прозорість та ефективність використання коштів на відновлення доріг місцевого значення. Результати 2020 року та плани на 2021 рік

30.12.2020

Прозорість і підзвітність

Відновлення мережі автомобільних доріг місцевого значення цьогоріч пройшло успішніше ніж минулого року, проте обласним державним адміністраціям ще є над чим працювати, зокрема в частині збільшення частки фінансування дорожніх робіт з місцевих бюджетів.

Таку думку висловив заступник Міністра інфраструктури України Дмитро Живицький в ході проведення круглого столу «Підсумки виконання ремонтно-будівельних робіт на дорогах України».

За його словами, результати аналізу діяльності балансоутримувачів доріг місцевого значення свідчить про краще планування закупівель, доцільність та коректність вимог, які висувалися до підрядників, а також своєчасну організацію та проведення робіт більшістю замовників.

«Хоча й показник відмінених закупівель у 2020 році залишився на рівні 2019 року – 7%, середня кількість учасників зросла з 3,4 до 3,7, що є важливим для функціонування ринку виконання дорожніх робіт і послуг», – зазначив заступник Міністра.

За наведеними ним даними, найшвидше використали кошти у Хмельницькій, Сумській, Харківській, Рівненській та Чернігівській ОДА. Але чи найякісніше ще необхідно перевірити.

«Однак, самого стовідсоткового освоєння коштів замало, важливими є їхнє ефективне використання, саме тому наступний рік має стати роком фокусу на прозорості роботи замовників і підрядників зокрема шляхом розкриття даних на порталі «Прозора інфраструктура», а також якості виконаних робіт, підтвердженій незалежними інженерами-консультантами», – наголосив Д.Живицький.

Він додав, що планове фінансування мережі місцевих доріг з державного бюджету в наступному році залишиться на рівні 2020 – близько 22 млрд грн, у той час, як рівень фінансування з місцевих бюджетів, який цього року становив 2,5 млрд грн, на його думку, є недостатнім.

Крім того, він наголосив на необхідності передбачити фінансування заходів з безпеки дорожнього руху, адже зараз йде затвердження нормативної бази щодо проведення аудиту автомобільних доріг і перевірки їхньої безпеки.

«Місцева влада має розуміти ті виклики, які зараз постають перед державою, а саме необхідність у сталому сполученні між всіма населеними пунктами для забезпечення швидкого та комфортного доступу всіх громадян до мереж лікувальних і освітніх закладів, ЦНАПів, закладів культури, туристичних об’єктів, зон економічної активності. Саме тому при плануванні робіт на наступний рік слід враховувати інтереси кожної громади і шукати можливості збільшення обсягу фінансування відновлення доріг з місцевого бюджету», – підкреслив заступник міністра.

Д.Живицький акцентував, що цього року обласним державним адміністраціям було надано можливість отримання допомоги від Міжнародних фінансових організацій на фінансове забезпечення будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних доріг, а також передбачено механізм погашення такого боргу за рахунок субвенції з державного бюджету в місцевий бюджет до 30% такої субвенції.

Він переконаний, що ця законодавча новела дозволить реалізувати економічний потенціал кожного регіону, адже надаватиме змогу втілювати масштабні інфраструктурні проєкти, які сприятимуть розвитку кожної області України.

«Прошу наших партнерів – CoST Ukraine, розробити відповідну навчальну програму та провести роз’яснювальну роботу, для того щоб всі обласні державні адміністрації отримали вичерпну інформацію та консультаційну підтримку, які допоможуть їм скористатися наданою можливістю», – звернувся він до Ініціативи з прозорості інфраструктури.

В свою чергу виконавчий директор CoST Ukraine Святослав Абрамов запевнив у своїй готовності реалізувати такий освітній проєкт наступного року, та розповів про піврічні результати реалізації спільного Проєкту CoST Ukraine та USAID “ВзаємоДія” «Прозорість та підзвітність при здійсненні дорожніх робіт на дорогах місцевого значення: міста та громади».

За його словами, CoST Ukraine вже другий рік поспіль допомагає обласним державним адміністраціям, і перший рік – муніципалітетам та ОТГ, навчаючи представників їхніх дорожніх підрозділів грамотному веденню дорожнього господарства.

Він розповів, що в рамках цьогорічної фази Проєкту вже проведено близько 20 вебінарів і тренінгів, в ході яких майже 500 представників місцевої влади різного рівня ознайомилися з основами та дізналися про тонкощі закупівель, проєктування, доцільності та ефективності використання матеріалів і технологій, забезпечення контролю якості, а також транспарентності дорожніх робіт.

«Звичайно відкритість та підзвітність при виконанні дорожніх робіт для нас, як Ініціативи з прозорості інфраструктури, є пріоритетом, а тому ми надзвичайно раді, що сьогодні в нас є реальні лідери з ефективності впровадження міжнародних практик з прозорості управління дорожнім господарством», – зауважив С.Абрамов і додав, що за даними порталу «Прозора інфраструктура» до ТОП-5 з розкриття даних за інфраструктурними проєктами увійшли Хмельницька, Львівська, Херсонська, Вінницька та Сумська обласні державні адміністрації.

Особливо він відмітив роботу дорожніх підрозділів ОДА та Служб автомобільних доріг в Львівській і Херсонській областях, представники яких охоче співпрацюють з регіональними координаторами Проєкту, дослухаючись до їхніх порад і рекомендацій щодо вирішення проблемних питань громад цих областей, а також здійснюючи оперативне реагування у разі виявлення недоліків.

Він розповів, що спільними зусиллями обласних дорожників і координаторів було своєчасно попереджене неякісне виконання робіт підрядниками, ліквідовано брак виконаних робіт в рамках гарантійних зобов’язань, взято до уваги ділянки доріг, важливих для жителів тих чи інших населених пунктів, для включення їх до переліків автомобільних доріг, на яких заплановано роботи з будівництва, реконструкції, капітального та поточного середнього ремонту в наступному році», –

«Закликаю всі області й особливо Закарпатську, Донецьку, Житомирську, Київську, Луганську та Миколаївську, активізуватися та скористатися можливостями Проєкту, зокрема допомогою регіональних координаторів, які будуть вашими «очима в полі» та допоможуть вам вибудувати тривалі та взаємовигідні відносини з місцевими громадами», – підсумував С.Абрамов.

Круглий стіл «Підсумки виконання ремонтно-будівельних робіт на дорогах України» в рамках Проєкту «Прозорість та підзвітність при здійсненні дорожніх робіт на дорогах місцевого значення: міста та громади» став можливим завдяки Агентству Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID).
Зміст цього матеріалу є виключною відповідальністю CoST Ukraine і необов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів.

Прес-офіс Проєкта

Поділитися у соціальних меражах:

https://costukraine.org/prozorist-ta-efektyvnist-vykorystannya-koshtiv-na-vidnovlennya-dorig-mistsevogo-znachennya-rezultaty-2020-roku-ta-plany-na-2021-rik/