«Прозоре «Велике будівництво» – новий проєкт CoST Ukraine, презентують навесні 2021
18.09.2020
Open Data
Бета-версію проєкту «Прозоре «Велике будівництво» – он-лайн ресурсу, який міститиме набір відкритих даних за проєктами однойменної програми будівництва та відновлення автомобільних доріг, а також об’єктів соціальної інфраструктури в Україні, планується презентувати в березні 2021 року.
Такий анонс зробив виконавчий директор Ініціативи з прозорості інфраструктури CoST Ukraine, яка виступає розробником проєкту, Святослав Абрамов в ході Open Data Forum 2020.
За його словами, CoST Ukraine має достатній досвід з систематизації відкритих даних для якісної реалізації цього проєкту, адже попередня розробка Ініціативи – портал «Прозора інфраструктура» сьогодні містить інформацію про 75% проєктів, які були реалізовані чи нині реалізовуються в Україні, в перерахунку на вартість договорів, укладених на виконання дорожніх робіт чи надання послуг на дорогах загального користування державного значення.
«У 2021 році ми плануємо збільшити цей показник до 100%, і доопрацювати механізм збору даних для моніторингу реалізації проєктів на дорогах місцевого значення», – поділився він планами Ініціативи.
Однак, на його переконання, для досягнення максимальної прозорості будь-якої сфери економіки самого надання доступу до інформації за проєктами – замало, набагато важливішим є її практичне застосування, таке як аналіз, порівняння, віднаходження потенційних ризиків.
«Саме тому серед наших головних завдань не лише навчання розпорядників публічних коштів повному та правильному оприлюдненню відомостей за проєктами, які вони реалізовують, а й створення мережі громадських контролерів – представників експертного середовища та активної громадськості, які б мали навички використовувати набори даних для оцінки доцільності, законності та ефективності використання фінансових ресурсів держави», – наголосив він.
В якості прикладу С.Абрамов навів один з напрямів роботи CoST Ukraine – підготовку верифікаційних звітів, в основу яких покладено дані, розкриті замовниками інфраструктурних проектів.
«За результатами таких звітів команда експертів CoST готує рекомендації щодо вдосконалення процесів управління, мінімізації корупційних ризиків і запобігання неефективному використанню публічних коштів, які направляються окремим представникам державного сектора чи конкретним замовникам дорожніх робіт і послуг. Врахування ними наших рекомендацій в роботі свідчить про важливість практичного застосування відкритих даних», – відмітив він.
У той час як активна громадськість, набувши навичок роботи з наборами даних, може та має виконувати дорадчу та наглядову функції, забезпечуючи постійну комунікацію жителів України з владою.
«Вже другий рік поспіль ми за підтримки #USAID_Взаємодія реалізовуємо Проєкт «Прозорість та підзвітність при здійсненні дорожніх робіт на дорогах місцевого значення: міста та громади». Цьогоріч нами охоплено 8 областей і 2 міста, де завдяки роботі наших регіональних координаторів вирішуються проблемні питання місцевих жителів: проводяться аварійні ремонти на непроїзних ділянках, прибираються звалища з узбіч, тощо», – розповів він.
Маючи такий позитивний досвід, спеціалісти CoST Ukraine вирішили посилити участь громадськості в процесі прийняття рішень за проєктами.
«Ми прагнемо створити зручний та дієвий інструмент, який дозволить консолідувати активну громадськість в регіонах для вирішення проблем місцевих громад спільними зусиллями. Приміром, виправити недоліки в разі неякісного виконання дорожніх робіт, запобігти корупційними ризикам, у разі їх виявлення, включити до переліків об’єктів, на яких заплановано проведення дорожніх робіт, дороги, які є стратегічно важливими для тієї чи іншої громади», – роз’яснив С.Абрамов.
Єдиною ж перепоною в реалізації нового проєкта С.Абрамов вважає відсутність зведеного та формалізованого переліку об’єктів програми в машиночитному форматі.
«Наявної інформації, яка містить лише загальні відомості про кількість об’єктів та їхнє розташування, замало як для створення та налаштування модуля аналітики впровадження проєктів програми, так і для візуалізації всіх об’єктів з відміткою про стан виконання робіт на них. Для проведення повноцінного аналізу та оцінки ступеню прозорості ми в першу чергу маємо зібрати відповідний перелік і це те, над чим ми зараз працюємо», – підсумував він.
Прес-офіс CoST Ukraine