Проєкт «Прозорість та підзвітність при здійсненні дорожніх робіт на дорогах місцевого значення: міста та громади»: підсумки та результати

31.05.2021

Прозорість і підзвітність

10 провідних експертів з 10 найактуальніших тем провели 30 освітніх заходів для майже 1150 учасників зі всіх регіонів України, у той час як 4 регіональні координатори у 8 областях України здійснили 17 моніторингових виїздів, оглянувши 134 ділянки 65 автомобільних доріг та впевнившись в якості або знайшовши недоліки робіт, виконаних минулого та позаминулого року.

Такими є кількісні показники деяких напрацювань ІІ фази Проєкту «Прозорість та підзвітність при здійсненні дорожніх робіт на дорогах місцевого значення: міста та громади», який реалізовувався CoST Ukraine за підтримки USAID “ВзаємоДія”, презентація яких відбулася 28 травня 2021 року.

«В рамках освітнього напрямку нам вдалося провести навчання майже 600 представників обласних державних адміністрацій, міських і селищних рад, об’єднаних територіальних громад та громадських організацій. В ході моніторингів силами координаторів – виявити та усунути недоліки допущені підрядниками в ході виконання робіт. В частині збільшення підзвітності розпорядників коштів – добитися рішення Уряду про обов’язковість розкриття даних всіма замовниками робіт і послуг в сфері інфраструктури за міжнародним стандартом OC4IDS», – розповів виконавчий директор CoST Ukraine Святослав Абрамов про виконані командою завдання.

На його переконання, корупційні ризики в дорожній галузі, мінімізація яких була одним з завдань Проєкту, дуже часто є складовими неефективного управління, тому CoST поставив за мету підвищити обізнаність всіх учасників дорожньо-будівельного процесу з питань децентралізованого управління інфраструктурними проєктами.

Щоб досягти такої мети в рамках Проєкту було розроблено цілу низку методологічних матеріалів, серед яких: Посібник дорожніх «хвороб», 2 Посібника ризиків закупівель в дорожній сфері, Інструкція з розкриття даних за інфраструктурними проєктами та чіткий Алгоритм дій громадських активістів в рамках громадського моніторингу доріг.

«Крім того ми відпрацювали 3 освітні модулі – для замовників дорожніх робіт і послуг, для громадськості, задля потреб якої ці роботи та послуги замовляються, а також для засобів масової інформації, які подеколи є не лише каналом обміну інформацією між першими і другими, а й важелем впливу на прийняття тих чи інших управлінських рішень», – доповів він.

С.Абрамов впевнений, така потужна база напрацювань створює передумови для реалізації інших Проєктів, зокрема «Школи громадського моніторингу», яка б працювала на постійній основі на національному рівні й охоплювала б всі регіони України.

Його підтримала і менеджерка проектного розвитку USAID “ВзаємоДія” Надія Трищук, наголосивши, що філософія доброчесності, яку поширює CoST в усіх організаціях-розпорядниках публічних коштів, практикується і спільнотою громадського моніторингу, котра вибудовує потужну мережу громадських моніторів якості доріг в селах, громадах, містах, районах та областях.

«Більш того, досвід, технічні спроможності та методологічні напрацювання CoST Ukraine в рамках нашого спільного Проєкту, можуть стати корисними в рамках Ініціативи Партнерство «Відкритий уряд» щонайменше за трьома стратегічними напрямами: відкритий доступ до відомостей про автомобільні дороги, додаткові механізми для моніторингу інфраструктурних проєктів, а також використання інструментів електронної демократії», – підкреслила Н.Трищук.

Побажав масштабування Ініціативи з прозорості інфраструктури й один з членів її консультативно-наглядової ради – заступник виконавчого директора з реалізації інноваційних проєктів Transparency International Ukraine Іван Лахтіонов.

«Складно переоцінити внесок реалізованого Проєкту в розбудову інфраструктури України, у тому числі антикорупційної. Надзвичайно багато всього зроблено, проте Україна потребує ще, а тому CoST Ukraine має продовжити свою роботу зі збільшення підзвітності органів влади та залучення громадськості до прийняття рішень владою», – наголосив він, зауваживши, що Проєкт є лише першою сходинкою, підкорення якої надало Ініціативі досвіду, необхідного для надання підтримки в реалізації реформ українського Уряду для задоволення потреб громадян.

Висловили вдячність Проєкту і представники місцевої влади: заступник директора Департаменту дорожнього господарства Львівської ОДА Микола Одиноцький, член Правління Всеукраїнської Асоціації ОТГ Веніамін Сітов, а також заступник Директора департаменту транспорту та зв`язку Маріупольської міської ради Микита Бірюков.

Вони зауважили, що участь у Проєкті, а також партнерство з CoST допомогла їм розібратися з особливостями децентралізованого управління дорожнім господарством, підвищити кваліфікацію працівників, відповідальних за утримання, відновлення та розвиток дорожньої мережі, налагодити постійну взаємодію з жителями їхніх міст, громад та областей, а отже набагато ефективніше використовувати наявні фінансові ресурси, задовольняючи потреби місцевих громад.

Найяскравішим прикладом такої взаємодії, стало вирішення в рамках Проєкту питання жителів с. Красів, що на Львівщині, дорога до якого перебувала у вкрай незадовільному стані, а сам під’їзд до села перетворився на звалище металобрухту з місцевого автошроту, унеможлививши проїзд та проведення будь-яких дорожніх робіт.

За словами місцевої активістки та співзасновиці громадської організаціїї «Львівське Опілля» Світлани Крижанівської-Блінової, автомобільна дорога С140927 Красів – Поляна є одним з найпопулярніших туристичних маршрутів поблизу м. Львова, який веде до мальовничих гір, лісів і цілої низки природніх та історичних пам’яток, до яких вже декілька років поспіль дістатися стало часто неможливо .

«Непроїзний стан цієї дороги, а також купи іржавого заліза на місцевому звалищі фактично заблокували не лише проїзд, а й життя в цьому регіоні. Саме на прохання місцевих жителів ми спільно з регіональним координатором CoST Ukraine у Львівській області Мирославом Сімкою взялися за вирішення цієї проблеми. Зустрічалися із зацікавленими сторонами, збирали підписи, зверталися до всіх відповідальних органів – писали та надсилали листи», – розповіла вона.

В свою чергу, М. Сімка зауважив, що каменем спотикання у цій історії стала не стільки клопітка робота з включення дороги до Переліку об’єктів, скільки вирішення питання утилізації металобрухту, який заважав проведенню дорожніх робіт.

«Річ в тім, що не дивлячись на своє місце розташування – дорога загального користування, увесь металобрухт був приватною власністю місцевого підприємця, прибрати який Департамент дорожнього господарства ОДА не мав ані законного права, ані ресурсів, саме тому насамперед ми мали дійти згоди з власником автошроту. На жаль, не без допомоги правоохоронних органів нам це вдалося, й на початку 2021 року узбіччя були розчищені, а дорожні роботи розпочаті. Нині на дорозі вже влаштовують верхній шар покриття, а невдовзі нанесуть дорожню розмітку та встановлять всі необхідні знаки, відкриваючи шлях зеленому туризму в регіоні», – доповів М.Сімка.

Інша, проте не менш знакова, ситуація склалася в Херсонській області, де місцева активістка та голова правління громадської організації «Білозерський центр регіонального розвитку» Елла Петренко звернула увагу на неякісне виконання поточного середнього ремонту на автомобільній дорозі О220225 межа Миколаївської області – Станіслав – Білозерка.

«Проїжджаючи повз я зауважила, що на щойно влаштованому дорожньому покритті вже наявні дефекти, зокрема тріщини та викришування. Не бувши фахівцем з питань дорожніх матеріалів і технологій, я звернулася до регіонального координатора CoST Ukraine в Херсонській області Володимира Жданова. Саме він допоміг моїй організації сформувати звернення до балансоутримувача та замовника робіт на цій дорозі – Херсонської обласної державної адміністрації, з проханням взяти якість виконання робіт під пильний контроль. Завдяки нашому якісно складеному зверненню спеціалісти ОДА провели обстеження відремонтованої ділянки, а всі виявлені дефекти були ліквідовані підрядником в рамках його гарантійних зобов’язань», – розповіла Е.Петренко.

В свою чергу В.Жданов зазначив, що сьогодні громадський моніторинг якості виконання дорожніх робіт може і має здійснюватися всіма небайдужими громадянами та громадськими організаціями в кожному куточку України

«Варто розуміти, що розпорядники коштів мають зробити ремонт кожної дороги максимально якісно з першого разу або ж змусити підрядника усунути недоліки проведених робіт в рамках гарантійного терміну, який на різних об’єктах складає від 2 до 5 років», – наголосив він.

Загалом протягом року регіональними координаторами було виявлено недоліки робіт, виконаних минулого та позаминулого року, на понад 60 ділянках автомобільних доріг як загального користування, так і комунальної власності. На половині з них виявлені дефекти дорожнього покриття вже усунені відповідно до умов укладених ними договорів, за рештою зауважень робота з замовниками робіт ще ведеться.

Проєкт «Прозорість та підзвітність при здійсненні дорожніх робіт на дорогах місцевого значення: міста та громади» став можливими завдяки Агентству Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID).
Зміст цього матеріалу є виключною відповідальністю CoST Ukraine і необов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів.

Прес-офіс Проєкту

Поділитися у соціальних меражах:

https://costukraine.org/proyekt-prozorist/