Закупівлі дорожніх робіт у 2018 році

Про проект

З 01 січня 2018 р. в рамках реформи децентралізації дороги місцевого значення (загальна протяжність близько 117 тисяч кілометрів) передані до сфери управління обласних державних адміністрацій. У сфері управління Укравтодору залишились дороги державного значення загальною протяжністю близько 52 тисячі кілометрів.

Було опрацьовано результати 5598 закупівельних процедур, оголошених Службами автомобільних доріг (САД) та Обласними державними адміністраціями (ОДА) в областях в період з 01 січня 2018 р. по 31 грудня 2018 р., та проведено порівняння результатів закупівель, що оголошувались протягом 2017 та 2018 років.

За результатами аналізу можна зробити наступні висновки та узагальнення:

Конкурентна ситуація

  • В усіх регіонах спостерігається низький рівень конкуренції: – середня кількість учасників закупівель, що проводяться за процедурою відкритих торгів, – 2,79 учасника. В порівнянні з 2017 роком, середня кількість учасників закупівель фактично не змінилась, рівень конкуренції не зріс.
  • В процесі аналізу рівня та структури конкуренції, динаміки зміни її рівня та порівняння результатів 2017 та 2018 років було встановлено, що протягом 2018 року у закупівлях взяли участь та підписали контракти із замовниками 334 нових підрядники (які не брали участі в закупівлях, пов’язаних з дорогами місцевого чи державного значення та не підписували договорів у попередні роки), в тому числі:

в закупівлях, оголошених САД, – 99 нових підрядників, з яких:

– 17 приватних підприємців, що підписали договорів на загальну суму 7 996 695 грн (0,005 % від всіх оголошених закупівель);

– 2 іноземні компанії, що підписали договорів на 718 988 183 грн (0,5 % від вартості всіх оголошених закупівель);

– 80 українських компаній, що підписали договори із замовниками на суму 1 043 704 386 грн (1 % від вартості всіх оголошених закупівель);

– при цьому 59 підрядників підписували договори виключно за неконкурентною процедурою (прямі договори, без проведення відкритих торгів), 7 підрядників – за неконкурентними процедурами та за результатами відкритих торгів, 33 підрядника – лише за результатами відкритих торгів.

в закупівлях, оголошених ОДА, – 235 нових підрядника, з яких:

– 47 приватних підприємців, що підписали договорів на загальну суму 68 437 527,89 грн

(0,5 % від вартості всіх оголошених закупівель);

– 188 компаній, що підписали договорів на загальну суму 8 353 921 432 грн (5,8 %

від вартості всіх оголошених закупівель);

– при цьому 142 підрядники підписували договори виключно за неконкурентною процедурою (прямі договори, без проведення відкритих торгів), 32 підрядника – за неконкурентними процедурами та за результатами відкритих торгів, 61 підрядник – лише за результатами відкритих торгів.

  • В порівнянні з 2017 роком, в якому понад 40 % всіх підписаних договорів із замовниками були розподілені між 5 найбільшими підрядниками, зменшився рівень монополізації ринку – 5 найбільших підрядників отримали 25 % з усіх підписаних на час підготовки звіту договорів. Варто враховувати, що на час підготовки звіту закупівлі на загальну суму понад 33 млрд грн були не завершені, остаточні висновки про зменшення монополізації ринку можна буде зробити після завершення всіх закупівельних процедур, оскільки після завершення всіх закупівельних процедур сумарна частка ринку 5 найбільших підрядників може зрости до минулорічного рівня.
  • Про низький рівень конкуренції також свідчить той факт, що в 37 % випадків відміни торгів, торги було відмінено через те, що було подано менше 2 пропозицій (в 2017 р. більше половини відмінених процедур відмінено через подання менше 2 пропозицій).
  • За результатами аналізу закупівель встановлена чітка залежність рівня економії від кількості учасників в закупівлі.

Виявлені порушення та ризик-фактори

  • Було опрацьовано опубліковані протоколи тендерних комітетів. За результатами узагальнення причин відхилень пропозицій учасників було складено рейтинги причин відхилень пропозицій за кожним із замовників. Зустрічаються причини відхилень, що носять відверто формальний характер (такі як ненадання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, завантаження сканованої копі відгуку замовника, а не сканованого оригіналу, надання довідок не за формою, хоча надані довідки містять всю необхідну інформацію, тощо), хоча в більшості випадків такі причини відхилень в протоколах разом з більш суттєвими порушеннями. В цілому можна стверджувати що в 2018 році скоротилась кількість відмов за формальними підставами чи з недостатнім обґрунтуванням, в порівнянні з 2017 роком.
  • Було виявлено значну кількість випадків поділу об’єктів закупівлі на частини, з метою ухилення від проведення процедури торгів із використання електронної системи закупівель. Таким чином деякі із замовників підписували більше 100 прямих договорів із одним підрядником, за рахунок подрібнення об’єкту закупівлі на частини.
  • Зустрічаються випадки не повного опублікування підписаних договорів, зокрема без додатків до договору, що є його невід’ємною частиною та містять істотні умови договору.
  • Виявлено випадки не розкриття дійсної причини відміни торгів, переважна більшість випадків зафіксована в закупівлях оголошених Обласною Державною Адміністрацією в Дніпропетровській області.
  • Виявлено випадки помилок при зазначенні замовником номеру абзацу статей ЗУ “Про публічні закупівлі”, що передбачають підстави для відміни закупівлі (САД в Харківській, Івано-Франківській, Одеській, Черкаській, Чернівецькій, Львівській, Сумській областях).

Звіт про закупівлі дорожніх робіт у 2018 році

Інфографіка до звіту про закупівлі дорожніх робіт у 2018 році

Звіт про закупівлі дорожніх робіт за 3 квартали 2018 року

Звіт про закупівлі дорожніх робіт у І-му півріччі 2018 року

 

Область:


Notice: Trying to get property of non-object in /home/costukra/costukraine.org/www/wp-content/themes/cost/fleaflicker.php on line 38

Квартал:

Звіти закупівельних організацій:

Верифікаційні звіти: