Моніторинг закупівель: обсяги послуг з експлуатаційного утримання в тендерній документації

Найважливішою складовою тендерної документації при проведенні торгів є технічне завдання* з повною детальною інформацією щодо об’ємів та видів робіт/послуг, які закуповуються.

Добросовісна конкуренція між учасниками торгів ґрунтується, зокрема, на порівнянні цін/приведених цін пропозицій, розрахованих на конкретні об’єми та види робіт/послуг. Саме визначені замовником відповідно до кошторисів/дефектних актів об’єми закупівлі є інформацією, необхідною для розрахунку ціни тендерної пропозиції учасника.

За результатами проведеного моніторингу закупівель послуг з експлуатаційного утримання та поточного дрібного ремонту фахівцями CoST виявлені випадки не зазначення замовником в тендерній документації жодних об’ємів робіт/послуг. Це робить неможливим надання учасниками розрахунку договірної ціни щодо предмету закупівлі, оскільки інформація про конкретні технічні та кількісні характеристики відсутня.

Обрання в такому випадку переможця з найбільш економічно вигідною пропозицією за результатами оцінки не дає жодних підстав вважати, що на обсяг послуг, який буде запропонований замовником в майбутньому при виконанні договору, переможцем буде встановлена дійсно найкраща, у порівнянні з конкурентами, ціна.

Приклад 1.

В лютому 2019 року замовник провів відкриті торги на закупівлю послуг з поточного дрібного ремонту автомобільних доріг загального користування місцевого значення двох районів Львівської області очікуваною вартістю більше 88 млн грн. Згідно Додатку до тендерної документації «Інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі» (далі – Додаток) протяжність вказаних доріг – 629,9 км.

Відповідно до тендерної документації закупівлі визначення найбільш економічно вигідної ціни тендерної пропозиції здійснюється на основі наступних критеріїв:

1) ціна тендерної пропозиції (питома вага 70%);

2) загальна (сумарна) вартість одиничних розцінок (питома вага 30%).

По неціновому критерію «загальна (сумарна) вартість одиничних розцінок» замовником встановлено список можливих для учасника вартісних діапазонів та їх питома вага.

Тендерна документація містить лише перелік найменувань послуг/робіт за одиничними розцінками в кількості 161 позицій, при цьому зазначено: «Об’єми та види послуг/робіт, що передбачені в даному Додатку будуть надаватися/виконуватися в залежності від потреб Замовника та не зобов’язують Замовника замовляти послуги/роботи в повному обсязі згідно даного Переліку».

Невизначеність щодо конкретних об’ємів та видів послуг практично зводить нанівець можливі переваги найменшої загальної сумарної вартості одиничних розцінок за критерієм «загальна (сумарна) вартість одиничних розцінок», оскільки невідомо, які саме об’єми та які види послуг із застосуванням одиничних розцінок із зазначеного переліку необхідні замовнику та будуть виконуватися при реалізації договору.

Переможцем цієї закупівлі визначено учасника з остаточною ціною пропозиції 20 млн грн та загальною (сумарною) вартістю одиничних розцінок 9,4 млн грн. В умовах укладеного з переможцем договору зазначено: «Після доведених Замовником об’ємів та видів послуг/робіт згідно предмету закупівлі, Замовник та Підрядник погоджують дані об’єми та види послуг/робіт шляхом підписання Договірної ціни».

Фактично за таких умов торгів ціна переможця – це лише гранична вартість послуг, об’єми яких невідомі.

Приклад 2.

Аналогічна закупівля очікуваною вартістю 5 млн грн оголошена в серпні на експлуатаційне утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення трьох районів Львівської області. Відповідно до проекту договору тендерної документації протяжність доріг – 1043,6 км.

В умовах тендерної документації також відсутні об’єми робіт, а міститься лише перелік найменувань послуг/робіт за одиничними розцінками в кількості 81 позицій, при цьому також зазначено: «Об’єми та види послуг/робіт, що передбачені в даному Додатку будуть надаватися/виконуватися в залежності від потреб Замовника та не зобов’язують Замовника замовляти послуги/роботи в повному обсязі згідно даного Переліку».

Отже, відсутність в тендерній документації детальної інформації про кількісні характеристики робіт/послуг, що закуповуються, практично призводить до ризику обрання переможцем учасника, пропозиція якого в дійсності може не бути найбільш економічно вигідною, та яка встановлює лише граничну вартість договору на послуги, об’єми яких будуть в подальшому замовлені.

Нагадуємо, матеріали щодо моніторингу та аналізу закупівель, а також всі матеріали тренінгів CoST Ukraine увійдуть до Посібника про визначення та запобігання ризикам неефективних закупівель в дорожній сфері, який наразі знаходиться на завершальній стадії розробки.

Посібники розповсюджуватимуться безкоштовно серед активної громадськості, зацікавленої темою громадського моніторингу та контролю якості доріг, та серед органів місцевої влади.

*Відповідно до частини другої ст.22 Закону України «Про публічні закупівлі» тендерна документація повинна містити інформацію про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідну технічну специфікацію (у разі потреби – плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі).

Моніторинг закупівель дорожніх робіт відбувається за підтримки програми #USAID_ВзаємоДія в рамках проекту CoST Ukraine «Прозорість та підзвітність при здійсненні дорожніх робіт на дорогах місцевого значення». Цей Проект став можливим завдяки Агентству Сполучених Штатів з міжнародного розвитку та щедрій підтримці американського народу.

Документів за вашим запитом не знайдено