Про дороги – професійно: представники ЗМІ та громадськості розібралися в тонкощах громадського моніторингу доріг

20.04.2021

Прозорість і підзвітність

Участь ЗМІ в розкритті й оприлюдненні даних за інфраструктурними проєктами, а також в моніторингу якості виконання дорожніх робіт додає ваги та значно збільшує роль і вплив громадського контролю в ході використання публічних коштів в дорожній галузі.

Таку думку висловив виконавчий директор CoST Ukraine Святослав Абрамов в ході освітнього вебінару «Як моніторити дорожні роботи і писати про це», який відбувся 19 квітня 2021 року для представників засобів масової інформації та громадських організацій.

За словами С.Абрамова, не зважаючи на великий обсяг інформації, доступний кожному завдяки системі публічних закупівлель Prozorro та системі платежів Spending, коли мова йде про моніторинг інфраструктури залишається низка «темних зон», дані з яких можна виокремити шляхом використання систем на основі стандарту розкриття даних CoST IDS та CoST OC4IDS.

«Такими темними зонами є етапи планування, проєктування, безпосереднього виконання робіт, а також контролю їхньої якості, інформація за якими відсутня на порталі Prozorro, у той час як між цими етапами може пройти не один рік», – пояснив С,Абрамов.

В якості прикладу він навів ремонт кільцевої дороги в м.Київ, в ході якого від моменту укладання договору на виготовлення проєктно-кошторисної документації до моменту видачі сертифікату про введення об’єкта в експлуатацію пройшло 6 років.

«Пошук інформації за такими довготривалими проєктами є надзвичайно копітким і не завжди завершується результативно, саме тому надзвичайно важливо, щоб замовники робіт і послуг оприлюднювали відомості за проєктами за міжнародним стандартом розкриття даних – ОC4IDS, а представники медійного та громадського контролю користувалися всіма можливими базами даних – від масивів інформації про закупівлі до фактів про проведені транзакції, які свідчать про завершення виконання робіт», – наголосив він.

Його думку поділив аналітик центру громадського моніторингу та досліджень Олег Блінов, наголосивши, що для того щоб говорити з владою однією мовою активісти та журналісти мають розумітися на технічних тонкощах, а також механізмі управління дорожнім господарством.

Він зазначив, що в першу чергу необхідно знати хто і за що відповідає.

«Ви маєте чітко вирізняти, хто є розпорядником коштів, а хто – їхнім бенефіціаром, за яким принципом розподіляють передбачене державним бюджетом фінансування, як на центральному та місцевому рівнях відбувається формування переліків об’єктів, на яких заплановано проведення робіт, а також за якими процедурами проходить їхня закупівля», – підкреслив О.Блінов.

Він продемонстрував шляхи та способи знаходження необхідної інформації, а також презентував можливості найбільших реєстрів та електронних систем в сортуванні та фільтруванні значних масивівданих.

Не менш важливим в ході контролю є візуальне обстеження об’єктів будівництва, реконструкції та ремонту. Про те, як підготуватися та спланувати маршрут моніторингового виїзду розповіла консультант CoST Ukraine Анна Копинець.

Вона зауважила, що далеко не всі результати виконаних робіт доступні неозброєному оку, однак якість виконання та характеристики доступних для огляду елементів об’єкту можуть яскраво засвідчити про дотримання чи недотримання технологій при виконанні недоступного для обстеження комплексу робіт.

«При цьому, обов’язково звертати увагу не лише на цілісність дорожнього покриття, а й на те, чи є колійність, перепади, нерівності, на відповідність ширини та довжини ділянки, заявленим в договорі, на стан з’їздів і заїздів з та на покриття, узбіч та земляного полотна, смуги відведення», – акцентувала А.Копинець.

Її підтримала експерт ДП «Прозорро» Ольга Нос, яка зазначила, що робота замовника на етапах планування та закупівель робіт також суттєво впливає на якість їхнього виконання.

«Якщо замовник хоче купити роботи та послуги належної якості, він має конкретизувати, що саме він хоче в чітко і детально виписаних технічних вимогах, а потім – договорі, для того щоб потенційні виконавці робіт змагалися між собою не стільки ціною, скільки якістю, технологічністю та обсягами запропонованих ними робіт і послуг», – підсумувала вона.

Загалом в CoST Ukraine впевнені, представники мас-медіа та громадськості мають комунікувати одне з одним та владою професійною мовою, адже лише у такий спосіб українські громади отримуватимуть кращу інфраструктуру для кращої якості життя.

Проведення освітнього вебінару «Як моніторити дорожні роботи і писати про це» в рамках проєкту «Прозорість та підзвітність при здійсненні дорожніх робіт на дорогах місцевого значення: міста та громади» стало можливими завдяки Агентству Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID).
Зміст цього матеріалу є виключною відповідальністю CoST Ukraine і необов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів.

Прес-офіс CoST Ukraine

Поділитися у соціальних меражах:

https://costukraine.org/pro-dorogy-profesijno-predstavnyky-zmi-ta-gromadskosti-rozibralysya-v-tonkoshhah-gromadskogo-monitoryngu-dorig/