Незалежний контроль якості: бути чи не бути?

19.02.2018

16 лютого Директор Національного Секретаріату CoST Наталія Форсюк взяла участь в круглому столі Ініціативи “Разом проти корупції” та Укравтодору, що був присвячений питанню незалежного контролю якості ремонтів доріг.
Під час дискусії піднімались важливі питання: готовності законодавчої бази, застосування FIDIC чи інших форм контрактів, ролі інженера-консультанта, необхідності розробки типового договору на такі послуги.
Від імені CoST Наталія наголосила, що незалежний контроль, це в першу чергу, відокремлення від Замовника функції контролю. На сьогодні контроль здійснюється підпорядкованим Укравтодору державним підприємством «Науково-технічний центр «Дорожній контроль якості». Основні проблеми такого підходу:
– низький рівень довіри до цієї організації через її залежність від Замовника
– відсутність конкуренції на ринку інжинірингових послуг
– неспроможність однієї організації виконувати обсяг робіт необхідний для забезпечення належного контролю всіх ремонтних робіт на дорогах України.
Необхідно створити умови для розвитку ринку, де ДП «Дорожній контроль якості» буде рівноправним учасником тендерів на ці послуги поряд із іншими зацікавленими компаніями.
В перехідний період, потрібний для законодавчого врегулювання, Наталія запропонувала розглянути можливість вжити заходів, які можуть підвищити довіру до існуючої системи контролю та забезпечити відповідальне ставлення деяких підрядників до належного виконання робіт за договором. А саме:
– підвищити прозорість ДП «Дорожній контроль якості» через регулярне оприлюднення протоколів моніторингу якості на сайті Укравтодору (щомісячно або щоквартально). Це дасть можливість розуміти на яких ділянках проводилися перевірки та результати таких перевірок, що збільшить рівень довіри до організації з боку суспільства.
– передбачати в умовах договорів підряду умову про відкладену вартість робіт (5-10% від загальної вартості робіт), яка сплачується підряднику або після завершення гарантійного терміну, або через 12 міс після завершення робіт (відповідно до рекомендацій CoST). З переходом до фінансування через Дорожній Фонд це стало можливим.
Сторони погодилися, що необхідно розробити зміни до існуючого законодавства, типовий договір надання таких послуг та закріпити інженера-консультанта не тільки як фізичну, але і як юридичну особу.
Від імені Міністерства інфраструктури України виступив менеджер з реформи дорожнього сектору Офісу підтримки реформ Мініфрастрктури Віктор Загреба, який наголосив, що робота в цьому напрямку вже ведеться.
Тож віримо, що спільними зусиллями незалежному нагляду бути!

Всі рекомендації CoST 2017 можна знайти тут:
https://costukraine.org/projects/rekomendatsiyi-cost/

 

Останні новини компанії