«Кожний громадянин має встати на сторожі прозорості, якості та ефективності реалізації державних проєктів», – CoST Гондурас

30.11.2020

CoST Ukraine

Національна мережа громадських аудиторів CoST Гондурас, яка нараховує вже понад 100 осіб, сприяла не лише економії державних коштів, передбачених на реалізацію дорожніх проєктів, а й проведенню державного розслідування щодо діяльності Дорожньої агенції Гондурасу.

Про це в своєму виступі розповіла координатор програми CoST Гондурас Грасія Рамірез в ході онлайн тренінгу «Тенденції розвитку інфраструктури та їхнє якісне висвітлення – досвід України та міжнародні «кейси».

За її словами, Ініціатива з прозорості інфраструктури CoST працює в Гондурасі вже понад 6 років. За цей час місцевій команді CoST вдалося збільшити показник відкритості інформації за інфраструктурними проєктами з 27 до 85%.

«Першочерговим для нас було досягнення максимального розкриття інформації за інфраструктурними проєктами для широкого загалу й ми домоглися відповідного рішення Уряду Гондурасу, яке зобов’язало розпорядників коштів в дорожній галузі розкривати дані за такими проєктами за 66 інформаційними показниками», – розповіла Г.Рамірез.

Вона наголосила, що таке підвищення прозорості є результатом не лише тривалої та копіткої роботи команди CoST, а й зацікавленості в цьому та активної підтримки влади Гондурасу та його громадськості.

«Ми створили дуже потужну освітню платформу й сьогодні маємо декілька освітніх програм для всіх верств населення країни – експертів галузі, громадських організацій, студентів дорожніх та транспортних вищих навчальних закладів, журналістів і звичайних громадян, які охоче навчаються основам моніторингу та потім застосовують знання на практиці, оцінюючи доцільність реалізації тих чи інших проєктів, а також ефективність витрачених на них коштів», – зазначила вона у своїй доповіді.

Найпотужнішою Г.Рамірез назвала школу соціальної підзвітності, навчання в якій триває близько 5 місяців.

«Ми маємо вже понад 100 випускників цієї школи, які продовжують передавати отримані знання представникам громад зі всіх куточків Гондурасу, створивши національну мережу громадських аудиторів, мета яких впевнюватися в тому, що державні ресурси використовуються відповідно до потреб громадян, а ні в чиїхось політичних інтересах. Й сьогодні ця аудиторська мережа має певний вплив на прийняття владою управлінських рішень», – підкреслила вона.

Вона пояснила, що донедавна Дорожня агенція Гондурасу, яка відповідає за обслуговування доріг країни, не дотримувалася вимог щодо всебічного розкриття інформації про свої проєкти та контракти, а основна частка коштів розподілялася відповідно до політичних або бізнесових інтересів тих чи інших осіб.

«Представники мережі аудиторів, позбавлені змоги відслідкувати рух коштів і стан виконання проєктів агенції, звернулися до Наглядової комісії з прозорості Гондурасу, яка ініціювала створення спеціальної робочої групи, яка включала представників всіх зацікавлених сторін. Зазначена група провела верифікацію роботи агенції і виявила, що за кожним масштабним і високовартісним проєктом було доступно лише 19% інформації, що створило підґрунтя для висловлення недовіри керівництву агенції. Після передачі результатів верифікації владі Президент Гондурасу видав розпорядження, яким він розпустив директорів Дорожньої агенції. Нині урядом засновано нову агенцію, яка займається обслуговуванням доріг країни, у той час як за результатами роботи старої структури розпочато кілька кримінальних проваджень щодо корупційних правопорушень», – розповіла вона.

Г.Рамірез наголосила, що прозорість інфраструктури, а головне ефективне використання наявних фінансових ресурсів є запорукою економічного зростання будь-якої країни – і Гондурасу, і України, а пильний громадський контроль є саме тим інструментом, який дозволяє мінімізувати можливі корупційні ризики і запобігти проявам недобросовісного управління або виконання робіт, спричинених «людським фактором».

«Громадяни країни є відповідальними за якість свого життя не менше ніж представники обраної ними влади, а тому кожен, кому небайдужі його теперішнє та майбутнє має встати на сторожі прозорості, якості та ефективності реалізації державних проєктів, особливо в соціальній сфері та сфері інфраструктури. Кожен має пильно стежити за дотриманням встановленого законодавства, а також всіх існуючих норм, стандартів і правил. Це саме те, чого ми навчаємо в CoST», – акцентувала Г.Рамірез насамкінець виступу.

Її підтримав виконавчий директор CoST Ukraine Святослав Абрамов, який додав, що досвід CoST в Гондурасі щодо залучення громадянського суспільства до моніторингу дорожніх робіт вражає, й Україна має, що перейняти у колег.

«Залучення громадян та громадських організацій є надзвичайно важливим для забезпечення реальної прозорості та підзвітності сектору, адже кошти, які витрачаються на будівництво та утримання автомобільних доріг – наші податки», – акцентував він,

Україна так само однією з перших країн-учасниць Ініціативи запустила портал відкритих даних та активно залучає громадський сектор та ЗМІ до використання розкритих даних для того, щоб кінцеві користувачі – громадяни, отримували якісну інфраструктуру для кращої якості життя.

Сьогодні за стандартами CoST розкривається близько 70% інформаційних показників за проєктами будівництва та ремонтів доріг, а кількість проєктів, за якими розкриваються дані збільшилася зі 120 в 2016 до понад 10 тисяч у 2020.

Прес-офіс Проєкту

Поділитися у соціальних меражах:

https://costukraine.org/kozhnyj-gromadyanyn-maye-vstaty-na-storozhi-prozorosti-yakosti-ta-efektyvnosti-realizatsiyi-derzhavnyh-proyektiv-cost-gonduras/