Контроль якості – вид інженерних послуг, який мінімізовує потенційні ризики, зокрема корупційні

02.02.2021

Прозорість і підзвітність

В будівництві не існує дрібниць, а всі його етапи – важливі та потребують пильної уваги та контролю з боку інженерів, однак саме під час проектування будівельний процес має бути відпрацьований на 100%.

На цьому наголосив експерт з питань контролю якості дорожніх робіт Олексій Кононцов в ході онлайн тренінгу «Забезпечення контролю якості дорожніх робіт», участь в якому взяли представники міської влади з 40 населених пунктів в 20 областях України.

За його словами, саме від якості проведення проектно-вишукувальних робіт залежить якість виконання робіт на будь-якому об’єкті.

Як приклад він навів ситуацію зі своєї практики, коли в рамках будівництва дороги в одному населеному пункті після побудови нової дощової каналізації і її підключення до діючої мережі, як це було передбачено проектом, після рясних опадів було затоплено половину вулиці.

Результати детального обстеження причин підтоплення показали, що давно діюча дощова каналізація на одній з ділянок мала значне звуження діаметру труби, а отже меншу пропускну здатність аніж траса в цілому.

«За вихідними даними, які отримав головний інженер проекту, діюча магістраль дозволяла здійснювати водозабор значної кількості рідини з нової дощової каналізації. Однак у вихідних даних не зазначався факт екстреної заміни однієї з труб на меншу за діаметром, яка не «потягнула» водозабору нової системи водовідведення», – розповів він.

О.Кононцов зазначив, що зазначене виробниче питання набуло ознак справжньої проблеми, адже підрядник відмовлявся проводити заміну труб давно діючої магістралі на більшу за діаметром, оскільки це не було передбачено проектом, у той час як замовникові довелося шукати додаткові кошти на додаткові роботи, а також спосіб включити ці роботи до проекту, адже траса знаходилася за межами об’єкта будівництва.

«Досвідчений проектувальник має розуміти та вміти спрогнозувати виникнення подібних ризиків, а тому максимально прискіпливо розробляти проект з їх урахуванням, у той час як замовник, отримуючи технічні умови на підключення до діючих мереж – проводити власні обстеження та виміри, щоб максимально унеможливити виникнення таких ситуацій», – наголосив він, додавши, що кожна помилка чи недогляд при проектуванні у подальшому вимагають проведення додаткових робіт, які в свою чергу потребують додаткового фінансування, а також додаткового часу для їхньої формалізації та виконання.

Експерт підкреслив, що високий рівень знань і постійне підвищення кваліфікації є обов’язковими вимогами не лише до проектувальників, а й до всього інженерного складу, особливо до інженерів технічного нагляду та інженерів-консультантів.

Він переконаний, що належний рівень контролю якості може здійснювати лише інженер, який знається на нормах законодавства в сфері будівництва, будівельних нормах і стандартах і пильно стежить за змінами до них, а також розбирається в видах і властивостях будівельних матеріалів, роботі технічних засобів та обладнання, а також методиках і правилах складання технічної документації тощо.

«Надзвичайно важливо розуміти тонкощі та особливості реалізації проектів в тому чи іншому регіоні, зокрема в прив’язці до клімату та місцевих факторів руйнування, а також мати досвід безпосереднього виконання робіт, адже знайти огріхи в тому чи іншому виді робіт набагато легше, коли знаєш, де шукати», – акцентував О.Кононцов.

Саме тому для того, щоб отримати сертифікат інженера технічного нагляду найвищої категорії, окрім профільної вищої освіти інженер повинен мати багаторічний досвід роботи в сфері будівництва, а інженера-консультанта – ще й два сертифікати вищої категорії різного напрямку діяльності.

Загалом здійснення контролю якості робіт О.Кононцов назвав «копіткою та відповідальною роботою, від якості виконання якої в залежності від класу наслідків об’єктів, які будуються чи реконструюються, залежать життя та здоров’я десятків чи навіть сотень людей».

«Відтак залучення таких спеціалістів до реалізації проектів будівництва та реконструкції є надзвичайно важливим, а вартість їхньої роботи та передбачений законодавством рівень відповідальності – виправданими», – підсумував він.

До відома: в ході тренінгу «Забезпечення контролю якості дорожніх робіт» були розглянуті питання:
– Технічний нагляд та інженер консультант.
– Формування та послідовність дорожньо-будівельних робіт у міських умовах.
– Організація проведення контролю якості.
– Перелік національних стандартів, які були скасовані та які набули чинності у 2020 році.
– Настанова щодо прийняття робіт з поточного ремонту.

Проведення тренінгу «Забезпечення контролю якості дорожніх робіт» в рамках Проєкту «Прозорість та підзвітність при здійсненні дорожніх робіт на дорогах місцевого значення: міста та громади» стало можливим завдяки Агентству Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID).
Зміст цього матеріалу є виключною відповідальністю CoST Ukraine і необов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів.

Прес-офіс Проєкту

Поділитися у соціальних меражах:

https://costukraine.org/kontrol-yakosti-vyd-inzhenernyh-poslug-yakyj-minimizovuye-potentsijni-ryzyky-zokrema-koruptsijni/