Контроль якості реалізації інфраструктурних проєктів – прерогатива не лише технічних спеціалістів, а й громади, для якої цей проєкт втілюється

26.04.2021

Прозорість і підзвітність

Будувати систему управління мережею комунальних доріг органам місцевого самоврядування потрібно виходячи з обсягів їхніх бюджетів, потреб в обсягах робіт і послуг, а також ринку потенційних підрядників, наявного в їхньому регіоні.

На цьому наголосив експерт з питань управління комунальними дорогами Юрій Дорошенко в ході відповідного тренінгу, який відбувся 23 квітня 2020 року за участі понад 200 представників муніципалітетів та об’єднаних територіальних громад.

За його словами, сьогодні одним з найпроблемніших питань децентралізованого ведення дорожнього господарства є обмежена кількість дорожніх підприємств, які готові надавати послуги з експлуатаційного утримання в населених пунктах, значно віддалених від обласних центрів або де фінансування таких робіт – незначне.

«Відтак для того, щоб відремонтувати ту чи іншу вулицю або забезпечити проїзний стан доріг у зимовий період велика кількість міських рад та ОТГ мають залучати підрядників з інших районів і навіть областей, що не дозволяє їм вирішувати питання їхніх сегментів дорожньої галузі оперативно», – окреслив проблему Ю.Дорошенко.

Реальним виходом для цих місцевих влад він вбачає в створенні власних комунальних підприємств, що виконуватимуть дорожні роботи та здійснюватимуть експлуатаційне утримання комунальних доріг своїми силами.

Такий підхід має цілу низку переваг, особливо в частині вартості робіт і послуг, а також присутності необхідних технічних та трудових ресурсів в зоні дії укладених договорів, й один, проте суттєвий недолік – значні фінансові вливання, пов’язані з устаткуванням, зокрема закупівлею необхідного парку техніки.

«Такі витрати фактично «з’їдають» весь бюджет на відновлення дорожньої мережі не лише у рік створення КП, а й в декілька наступних. Саме тому рішення про створення власного підприємства має бути обґрунтовано та підкріплено детальними розрахунками в частині доцільності, виходячи з обсягів бюджету, потреб в обсягах робіт і послуг, а також обсягу ринку потенційних підрядників, наявного в тому чи іншому регіоні», – пояснив він.

Зменшити ж фінансове навантаження міськради та ОТГ можуть за рахунок отримання субвенцій або шляхом об’єднання та поділу витрат.

Крім того тренер детально розповів про нормативне забезпечення сегментів дорожньої галузі в населених пунктах, обов’язки органів місцевого самоврядування щодо утримання та відновлення вуличної мережі, тонкощі планування дорожніх робіт, вибір технології ремонту, організацію дорожнього руху під час проведення робіт, зокрема про останні зміни, внесені до нормативів і нову редакцію національного стандарту щодо обладнання місць ремонтних і будівельних робіт, а також нюанси при приймання об`єкту в експлуатацію.

Окремо він наголосив на обов’язковості контролю на всіх етапах реалізації інфраструктурних проєктів, при цьому не лише технічними спеціалістами в частині дотримання норм і стандартів, а й з боку громади, для якої цей проєкт реалізовується.

«Для того, щоб мінімізувати прояви корупційних ризиків і забезпечити максимальну прозорість робіт за проєктом замовник має проводити регулярну оцінку технічного стану об’єкту, контролювати якість виконання робіт, а також з належною прискіпливістю здійснювати приймальний контроль, у той час як підрядник має пильно слідкувати за якістю матеріалів, які доправляють постачальники, та дотриманням технологій в ході виконання робіт. У той час як громадськість може та має контролювати реалізацію всього комплексу заходів з реалізації проєкту – від аналізу відкритих даних за ним, які свідчать про добросовісність чи зловживання при проведенні закупівель, а також врахування в проєкті об’єкту їхніх безпосередніх потреб, до якості виконання робіт, проводячи відповідні візуальні обстеження», – акцентував тренер.

В якості прикладу він навів досвід комунальної корпорації «Київавтодор», яка вже багато років співпрацює з громадськими організаціями та асоціаціями, які представляють інтереси людей похилого віку, людей з особливими потребами та маломобільних груп населення задля створення для них безбар’єрного та безперешкодного середовища.

Проведення тренінгу з питань управління комунальними дорогами в рамках проєкту «Прозорість та підзвітність при здійсненні дорожніх робіт на дорогах місцевого значення: міста та громади» стало можливими завдяки Агентству Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID).
Зміст цього матеріалу є виключною відповідальністю CoST Ukraine і необов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів.

Прес-офіс Проєкту

Поділитися у соціальних меражах:

https://costukraine.org/kontrol-yakosti-realizatsiyi-infrastrukturnyh-proyektiv-prerogatyva-ne-lyshe-tehnichnyh-spetsialistiv-a-j-gromady-dlya-yakoyi-tsej-proyekt-vtilyuyetsya/