«Інфраструктурні проєкти МФО можуть та мають бути більш прозорими», – CoST Ukraine

05.03.2021

Інфраструктурні проєкти, які фінансуються за рахунок коштів міжнародних фінансових організацій, реалізуються за правилами відповідних організацій, як правило без публікації всієї інформації на Прозорро..

Про такі спостереження команди аналітиків Ініціативи з прозорості інфраструктури розповів виконавчий директор CoST Ukraine Святослав Абрамов в ході свого інтерв’ю ТРК «Україна».

«Досліджуючи хід реалізації проєктів МФО, зокрема капітального ремонту автомобільної дороги H-01 Київ-Знам`янка та реконструкції автомобільної дороги М-03 Київ-Харків-Довжанський, експерти CoST фіксували значні перерви між початком реалізації таких проєктів і безпосереднім виконанням робіт, які зумовлені довготривалими бюрократичними процедурами та процедурами закупівель необхідних робіт і послуг», – зазначив С.Абрамов, наводячи результати відповідного верифікаційного звіту (https://cutt.ly/WzNeBso).

За його словами, з моменту підписання меморандумів про співробітництво між Україною й організаціями-донорами та початком робіт може пройти декілька років, протягом яких розроблена та затверджена проєктна документація встигає застаріти, оскільки нормативи в дорожній галузі змінюються кожні 2-3 роки.

«І в момент, коли підрядник має приступити безпосередньо до виконання робіт, проєкт, за яким він повинен їх виконувати, потребує коригування, змін і доповнень, що вимагає додаткового часу на його доопрацювання чи деталізацію», – пояснив він.

Причину таких затримок С.Абрамов вбачає в повільному проведенні закупівель, які відбуваються не за стандартним процедурами, передбаченими українським законодавством та механізмом роботи електронної системи публічних закупівель Prozorro, а за правилами банків, які кредитують ці проєкти.

«Саме цим зумовлена неповна, підзвітність зазначених проєктів, адже в міжнародних фінансових організацій є власні вимоги щодо розкриття інформації за їхніми проєктами, відмінні від тих, які висуваються до проєктів, які реалізовуються за кошти Державного бюджету», – наголосив виконавчий директор.

Він підкреслив, що як замовники, так і підрядники двозначно трактують встановлені МФО правила у відповідності до власних потреб, а тому дуже часто значні масиви інформації вони називають конфіденційними та відносять їх до комерційної таємниці, яку не можна розголошувати ані в звітах, ані у відповідях на запити.

«Саме тому, інфраструктурні проєкти МФО є менш транспарентними ніж ті проєкти, які реалізовуються Україною із використанням системи Prozorro, хоча можуть та мають бути більш прозорими», – підсумував С.Абрамов.

Прес-офіс CoST Ukraine

Останні новини компанії