«Інфраструктурні проєкти МФО можуть та мають бути більш прозорими», – CoST Ukraine

05.03.2021

CoST Ukraine у ЗМІ

Інфраструктурні проєкти, які фінансуються за рахунок коштів міжнародних фінансових організацій, реалізуються за правилами відповідних організацій, як правило без публікації всієї інформації на Прозорро..

Про такі спостереження команди аналітиків Ініціативи з прозорості інфраструктури розповів виконавчий директор CoST Ukraine Святослав Абрамов в ході свого інтерв’ю ТРК «Україна».

«Досліджуючи хід реалізації проєктів МФО, зокрема капітального ремонту автомобільної дороги H-01 Київ-Знам`янка та реконструкції автомобільної дороги М-03 Київ-Харків-Довжанський, експерти CoST фіксували значні перерви між початком реалізації таких проєктів і безпосереднім виконанням робіт, які зумовлені довготривалими бюрократичними процедурами та процедурами закупівель необхідних робіт і послуг», – зазначив С.Абрамов, наводячи результати відповідного верифікаційного звіту (https://cutt.ly/WzNeBso).

За його словами, з моменту підписання меморандумів про співробітництво між Україною й організаціями-донорами та початком робіт може пройти декілька років, протягом яких розроблена та затверджена проєктна документація встигає застаріти, оскільки нормативи в дорожній галузі змінюються кожні 2-3 роки.

«І в момент, коли підрядник має приступити безпосередньо до виконання робіт, проєкт, за яким він повинен їх виконувати, потребує коригування, змін і доповнень, що вимагає додаткового часу на його доопрацювання чи деталізацію», – пояснив він.

Причину таких затримок С.Абрамов вбачає в повільному проведенні закупівель, які відбуваються не за стандартним процедурами, передбаченими українським законодавством та механізмом роботи електронної системи публічних закупівель Prozorro, а за правилами банків, які кредитують ці проєкти.

«Саме цим зумовлена неповна, підзвітність зазначених проєктів, адже в міжнародних фінансових організацій є власні вимоги щодо розкриття інформації за їхніми проєктами, відмінні від тих, які висуваються до проєктів, які реалізовуються за кошти Державного бюджету», – наголосив виконавчий директор.

Він підкреслив, що як замовники, так і підрядники двозначно трактують встановлені МФО правила у відповідності до власних потреб, а тому дуже часто значні масиви інформації вони називають конфіденційними та відносять їх до комерційної таємниці, яку не можна розголошувати ані в звітах, ані у відповідях на запити.

«Саме тому, інфраструктурні проєкти МФО є менш транспарентними ніж ті проєкти, які реалізовуються Україною із використанням системи Prozorro, хоча можуть та мають бути більш прозорими», – підсумував С.Абрамов.

Прес-офіс CoST Ukraine

Поділитися у соціальних меражах:

https://costukraine.org/infrastrukturni-proyekty-mfo-mozhut-ta-mayut-buty-bilsh-prozorymy-cost-ukraine/