Головне – не зупинятись! Результати опитування щодо соціального впливу проєкту «Прозорість та підзвітність при здійсненні дорожніх робіт на дорогах місцевого значення: міста та громади»

30.09.2021

Прозорість і підзвітність

Проєкт «Прозорість та підзвітність при здійсненні дорожніх робіт на дорогах місцевого значення: міста та громади» успішно діяв з травня 2020 по травень 2021 років та став можливим завдяки Агентству Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID).

Зміст цього матеріалу є виключною відповідальністю CoST Ukraine і необов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів.

2021 року команда CoST Ukraine провела опитування учасників проєкту за розподілом останніх на Фокусні Групи, а саме: громадські організації, представники міської влади, об’єднаних територіальних громад (ОТГ)та Обласних державних адміністрацій (ОДА).

Загалом було проведено близько 20 онлайн інтерв’ю з учасниками проєкту.

Під час опитування команда CoST Ukraine запропонувала представникам громадськості та влади продовжувати діалог та ділитись досвідом налагодження партнерства поза межами проєкту, використовуючи отриманий досвід, навчально – методичні матеріали, контакти та тощо. За свідченням учасників опитування, такого типу партнерство перебуває лише на етапі свого формування, а також потребує сталих дій для кращого розуміння та зближення всіх сторін.

Серед основних бар’єрів для співпраці з урядовими органами представниками ГО в першу чергу, був відмічений такий факт, як дистанціювання урядових органів через критику і неконструктивні вимоги з боку ГО. Під час реалізації проєкту, CoST Ukraine посприяв налагодженню діалогу між ГО та владою шляхом навчання та інформування обох сторін, а також через організацію спільних онлайн круглих столів і поширення та обмін контактами.

“Ми, після того як нас познайомили з усіма відповідальними людьми, самостійно вже вміємо говорити.”, – висловилась одна з очільниць ГО Західної України.

Представники ГО в різних регіонах також високо оцінили роботу регіональних представників CoST Ukraine та їх фахову підтримку в процесах закупівлі, оцінці якості доріг (матеріали та  технології) та виконанні дорожніх робіт.

Під час проєкту були дуже позитивні приклади співпраці між ГО та урядовими органами. Зокрема,  в одній з областей представники ОДА навіть виїхали у свій вихідний день регіональними представниками CoST Ukraine на обстеження доріг.

З боку урядових органів основними бар’єрами для налагодження співпраці з ГО є, в першу чергу, необізнаність громадського сектору з системою роботи урядових органів, та тих рамок в яких останні існують.

Також серед представників ОДА були свідчення про бар’єри для кращої співпраці з боку самої влади. Пряма мова:

“Ви (проєкт CoST Ukraine) – перші ростки, і у нас не напрацьована ще співпраця. З нашого боку – це закостенілість, ми не те, що не довіряємо КоСТ чи іншим громадським організаціям, але це все більше наша вина (представників держслужб)».

Ще одним бар’єром з боку деяких урядових органів для співпраці з ГО стала сама відсутність ГО на місцях.  Більш широка обізнаність громадськості сприяла б створенню ГО, тому тренінги та діяльність CoST Ukraine є дуже важливими в цьому напрямку.

Обидві сторони визнали дуже доречним досвід і напрацювання CoST Ukraine для подолання бар’єрів для кращої співпраці. Представники усіх фокусних груп погодились, що  під час реалізації проєкту ГО CoST Ukraine предметно зосереджувала увагу на забезпеченні стійкості результатів. Це проявлялось у кваліфікованій роботі CoST Ukraine і націленості на результат. “Стійкість результатів – це те, що якщо буде щось неякісно, то ми це виявимо і висвітлимо. Влада розуміє, що щойно щось не так, то ці “Костівці” все виявлять” – висловився один з активістів.

Для представників ГО результати стійкості означають, що розриву в роботі не існує, “щоб наші партнери розуміли, що CoST Ukraine – це постійне явище, яке не залежить від того чи є проєкти чи ні.” Серед прикладів стійкості проєкту представники ГО в основному називали випадки коли влада відповідала на їх запити

Представник ОТГ розповів про успішне залучення фінансування, завдяки знанням отриманим на тренінгах від CoST Ukraine, де розповідали, як правильно оформити запити. Результат – повністю отримане фінансування на будівництво двох доріг.

“Коли проводяться наради і йде виступ вашого представника, то на висновки звертають увагу. Це є дуже сильний приклад стійкості”, – зазначила одна з представниць ОДА.  

“Щоб підвищити стійкість CoST Ukraine має продовжувати свою роботу. Хочеться більше зустрічей очно.”

Під час опитування представники як ГО, так і Влади високо оцінили роботу CoST Ukraine у здійсненні впливу на використання публічних коштів.

Вплив CoST Ukraine  в першу чергу можна побачити вже у самій його присутності та підтримці з метою обізнаності громадськості.

Зі слів керівниці однієї ГО: “Вже саме існування такої організації як CoST Ukraine дуже добре мотивує урядові органи! Доказів не маю, але ми всі знаємо, що на дорогах крадуть гроші, а коли потрібно відремонтувати дорогу, де партнером в комунікаціях є така міжнародна організація як CoST Ukraine, то красти гроші страшніше, тобто практично неможливо.”

Представники ГО і влади високо оцінили інформацію про можливості відстежування використання публічних коштів, яка подавалась в рамках спеціалізованих тренінгів, а також аналітично – методологічні матеріали  та роботу зі збору інформації, проведену командою CoST Ukraine.

«….те що ми спілкуємось свідчить, що зернятка впали не на асфальт, а в землю».

 

«Ваші представники виїжджали на об’єкти – це величезний вплив. Ті хто недобросовісно підходив до роботи, тепер розуміють, що є вплив і «кота в мішку» не сховати».

Попри максимально досягнений, в заданих умовах, успіх та позитивний вплив проєкту, учасники опитування відверто ділились своїми думками з приводу можливих «слабких» місць проєкту. Були висунуті пропозиції про те, що КоСТ міг би принциповіше підходити до партнерства і відбору місцевих координаторів, більше розширити представництво в регіонах, надавати комунікаційну підтримку (тренінги), сприяти зустрічам з метою обміну думками та обговоренню,  розвитку внутрішнього діалогу між різними гілками влади, збільшити обсяг інформації з фокусуванням на середні та маленькі громади.

Проте, попри всі зауваження та побажання, думки більшості учасників опитування зводились до того, що потрібно об’єднувати зусилля всіх зацікавлених сторін (державних та громадських) з метою підтримки головної місії CosT Ukraine.

“Вам, головне, не зупинятись, залучати більше медії, телебачення представників влади… “

Поділитися у соціальних меражах:

https://costukraine.org/holovne-ne-zupyniatys/