Громадський контроль в дорожній галузі – ефективний інструмент виявлення недоліків і зловживань з боку влади чи «очі» замовників робіт на інфраструктурних об’єктах?

25.01.2021

Прозорість і підзвітність

І те, і інше, – вважають в Ініціативі з прозорості інфраструктури CoST Ukraine, і пояснюють чому.

Громадський контроль – це прерогатива громадянського суспільства і кожен громадянин України має право на задоволення свого інтересу щодо того, як використовуються і куди спрямовуються сплачені ним податки. CoST Ukraine навчає тому, як «контролювати» правильно – відповідно до діючого законодавства та говорячи з розпорядниками коштів однією мовою.

Таку заяву зробив виконавчий директор CoST Ukraine Святослав Абрамов в ході круглого столу «Громадський контроль як необхідна умова якісного відновлення автомобільних доріг в Україні» за участі представників громадських організацій з різних регіонів України.

За його словами, в дорожній галузі України, яку в останні 2 роки фінансують більше ніж будь-який інший сектор економіки, проведення громадського контролю є необхідною умовою якісного відновлення автомобільних доріг.

«На жаль, в побудові системи громадського контролю в Україні поки що зацікавлені виключно іноземні організації, у той час як вітчизняні державні установи вбачають в цьому значні ризики для своєї діяльності. А все тому, що результати громадського моніторингу є лакмусовим папірцем, який яскраво демонструє те, чи виконує українська влада взяті на себе зобов’язання перед іноземними партнерами, а також чи спостерігається зростання рівня демократії в Україні шляхом збільшення ролі громадянина в прийнятті управлінських рішень», – підкреслив С.Абрамов.

Він зазначив, що CoST Ukraine за підтримки USAID “ВзаємоДія” реалізовують Проєкт «Прозорість та підзвітність при здійсненні дорожніх робіт на дорогах місцевого значення: міста та громади», в основі якого – навчання громадськості для проведення грамотного громадського контролю в ході відновлення дорожньої мережі в різних областях України та налагодження ефективної взаємодії між місцевими активістами та місцевою владою.

«Мета Проєкту полягає не стільки в тому, щоб віднайти та викрити якісь оборудки, а в тому, щоб кошти державного бюджету були спрямовані на ремонт об’єктів, які цього потребують і які є важливими для життя громад регіонів, де вони знаходяться, а також на те, щоб роботи з їх відновлення були виконані підрядником якісно та в повному обсязі», – роз’яснив він, і в якості прикладу запросив доповісти про результати роботи регіональних координаторів Проєкту.

Так Володимир Жданов, регіональний координатор в Миколаївській і Херсонській областях, провів низку моніторингів на обласному та місцевому (локальному) рівні.

За його словами, в ході моніторингу доріг області він здійснив огляд нещодавно відремонтованих ділянок, оцінивши їхній стан та ступінь зносу в ході нетривалої експлуатації, а виявивши дефект – повідомляв про нього балансоутримувачів, для того, щоб встигнути ліквідувати недоліки за рахунок підрядників в рамках їхніх гарантійних зобов’язань. У той час як в ході моніторингу доріг місцевого значення, у разі втрати ними проїзної здатності, регіональний координатор докладав максимум зусиль для того, щоб проблемні об’єкти були взяті до уваги і за можливості включені до Переліків автомобільних доріг, на яких заплановано роботи з будівництва, реконструкції, капітального та поточного середнього ремонту у 2021 році.

Завдяки зауваженням регіонального координатора, направленим до Служби автомобільних доріг у Херсонській області та ДУ «Місцеві дороги Херсонщини», підрядниками були усунені колії, напливи та викришування на декількох ділянках автомобільної дороги державного значення М-14 Одеса – Мелітополь – Новоазовськ та на дорогах місцевого значення О220225 межа Миколаївської області – Станіслав – Білозерка та О221711 /М14/ – Нова Маячка. У той час як постійна взаємодія з жителями села Каїри, збір майже 200 підписів та професійне оформлення звернення дозволило включити до перспективного Переліку об’єктів ремонту на 2021 рік автомобільні дороги О220916 Каїри – /Т-08-04/ та О220904 Горностаївка – Каїри.

Не менш результативною стала робота регіонального координатора у Львівській і Закарпатській областях, а також в м. Дрогобич Мирослава Сімки.

Його колега Олег Блінов, розповів про найбільшу проблему, з якою вони, як учасники Проєкту, зіткнулися, допомагаючи жителям с. Красів, де місцевий підприємець – власник автошроту, здійснив самовільне захоплення узбіч автомобільної дороги місцевого значення С141214 Щирець-Красів, зробивши з неї автозвалище.

Понад півроку регулярних звернень до порушника, а також втручання правоохоронних органів знадобилися для того, щоб вмовити підприємця прибрати металобрухт, а також значна кількість перемовин з обласною державною адміністрацією для того, щоб досягти домовленостей про ремонт зазначеної дороги в рамках експлуатаційного утримання.

Майже не має зауважень до якості виконаних дорожніх робіт і регіональний координатор в Київській та Житомирській областях Ігор Жданюк, який провів близько 2 десятків зустрічей з представниками громад Київської та Житомирської області.

За його словами, найчастіше жителі Київщини та Житомирщини нарікають на якість виконання опор освітлення, острівців безпеки, а також реалізацію заходів з безпеки дорожнього руху.

Загалом протягом 6 місяців реалізації Проєкту регіональні координатори здійснили понад десятка моніторингових виїздів на 26 автомобільних доріг і 10 мостів в 6 областях України.

С.Абрамов закликав учасників зустрічі долучатися як до Ініціативи, так і до Проєкту, наголосивши на необхідності створення потужної регіональної мережі громадських моніторів дорожньої галузі в регіонах, діяльність яких є обов’язковою умовою якісного відновлення автомобільних доріг по всій території України.

Проведення круглого столу в форматі онлайн “Громадський контроль як необхідна умова якісного відновлення автомобільних доріг в Україні” в рамках Проєкту «Прозорість та підзвітність при здійсненні дорожніх робіт на дорогах місцевого значення: міста та громади» стало можливим завдяки Агентству Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID).

Зміст цього матеріалу є виключною відповідальністю CoST Ukraine і необов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів.

Прес-офіс CoST Ukraine

Поділитися у соціальних меражах:

https://costukraine.org/gromadskyj-kontrol-v-dorozhnij-galuzi-efektyvnyj-instrument-vyyavlennya-nedolikiv-i-zlovzhyvan-z-boku-vlady-chy-ochi-zamovnykiv-robit-na-infrastrukturnyh-ob-yektah/