Експерти CoST Ukraine відповіли на десять найактуальніших питань представників дорожньої галузі

24.05.2021

Прозорість і підзвітність

Понад 80 представників дорожніх підрозділів міст, об’єднаних територіальних громад та обласних державних адміністрацій взяли участь в останній в Проєкті «Прозорість та підзвітність при здійсненні дорожніх робіт на дорогах місцевого значення: міста та громади» бліц-годині з експертами СoST Ukraine. Експерти Проєкту надали вичерпні відповіді на близько десятка актуальних питань учасників.

Так експертка з закупівель в будівництві Крістіна Артеменко деталізувала процес залучення інженера-консультанта в інфраструктурний проєкт – від підготовки технічного завдання до завершення об’єкта, розповіла яким чином отримати оптимальну пропозицію у співвідношенні ціни та якості, а також навела приклади застосування нецінових критеріїв при закупівлі робіт і послуг з поточного ремонту автомобільних доріг.

Експерт з питань проєктування доріг Андрій Плесницький надав роз’яснення щодо того, коли має розроблятися проєктна документація та які існують методи розрахунку вартості проєктно-вишукувальних робіт.

А експерт з питань управління комунальними дорогами Юрій Дорошенко розповів як покроково вирішити питання існуючих безгосподарних об’єктів, а також взяти на баланс нові нещодавно збудовані.

Найактуальнішим у дискусії стало питання здійснення закупівель за методом «Проєктуй і будуй», за яким підрядник виступає як проєктантом, так і безпосередньо виконавцем робіт.

На переконання Крістіни Артеменко, за цим методом закупівель майбутнє дорожньої галузі, адже він передбачає врахування декількох частин життєвого циклу об’єкту.

«Для застосування цього підходу у закупівельному законодавстві України немає прямих перешкод, більш того існує критерій оцінки тендерних пропозицій, як вартість життєвого циклу, тобто є можливість оцінювати пропозиції не тільки за ціною, а й за вартістю життєвого циклу предмету закупівлі», – наголосила вона.

Експертка зазначила, що серед переваг застосування цього методу: скорочення строку проведення закупівель, а отже і терміну виконання робіт, підвищення ефективності управління процесами проєктування та будівництва, оперативне вирішення питань щодо корегування проєктної документації.

Водночас з тим вона виокремила потенційні ризики застосування цього методу, пов’язані з відсутністю нормативного та методичного забезпечення таких закупівель.

«Через відсутність затвердженого порядку визначення очікуваної вартості закупівель за цим методом існує ризик безпідставного завищення очікуваної вартості, а в частині здійснення авторського нагляду імовірне виникнення ризику конфлікту інтересів. Крім того, для підготовки закупівлі за методом «Проєктуй і будуй» необхідне методичні рекомендації щодо порядку формування технічної специфікації, порядку розрахунку ціни тендерної пропозиції, умов проєкту договору про закупівлю, предметом якого є і проєктування, і будівництво», – пояснила вона.

З нею погодився і Андрій Плесницький, зазначивши, що підхід «Проєктуй і будуй» – є перспективним, проте нині його застосування доцільно виключно для закупівель робіт і послуг з поточного середнього ремонту.

«Реалізація всього комплексу заходів необхідних для капітального ремонту, реконструкції чи будівництва може зайняти декілька місяців і навіть увесь ремонтно-будівельний сезон, що є ресурсозатратним і невигідним для підрядника, чиї виробничі потужності будуть незадіяними в цьому процесі», – конкретизував А.Плісницький.

Відтак новий метод потребує доопрацювання та вдосконалення якомога скоріше, адже його популярність зростає – від початку 2021 року за методом «Проєктуй і будуй» оголошено вже 72 закупівлі.

Відповіді експертів на всі вищезазначені запитання вже незабаром будуть викладені в письмовій формі в новому випуску Дайджесту «дорожніх» питань-відповідей для управлінців і техфахівців.

Проведення бліц-години з експертами CoST Ukraine в рамках Проєкту «Прозорість та підзвітність при здійсненні дорожніх робіт на дорогах місцевого значення: міста та громади» стало можливими завдяки Агентству Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID).
Зміст цього матеріалу є виключною відповідальністю CoST Ukraine і необов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів.

Прес-офіс Проєкту

Поділитися у соціальних меражах:

https://costukraine.org/eksperty-cost-ukraine-vidpovily-na-desyat-najaktualnishyh-pytan-predstavnykiv-dorozhnoyi-galuzi/