Досягнення фахівців CoST в рамках проекту «Прозорість та підзвітність при здійсненні дорожніх робіт на дорогах місцевого значення»

02.09.2019

Протягом останніх 10 років будівництво, капітальний ремонт та реконструкція доріг в країні майже не проводилися. 90% українських доріг не відповідають дорожнім будівельним нормам – це офіційна статистика Укравтодору.

Проте завдяки двом фундаментальним реформам в України почали відбуватися перші позитивні зміни. Мова йде про створення Дорожнього фонду та децентралізацію. Створення Дорожнього фонду забезпечує гарантоване фінансування ремонтно-будівельних робіт, а децентралізація перерозподіляє сфери відповідальності за відновлення доріг.

Починаючи з 2018 року на місця було передано більше фінансування для ремонту доріг місцевого значення, проте й більшу відповідальність місцевим органам влади за реалізацію програми розвитку автомобільних доріг загального користування. Але при цьому не відбулася належна підготовка та перекваліфікація кадрів.

Із збільшенням видатків на ремонти доріг гостро постало питання забезпечення та контролю якості виконаних робіт, а також контролю за раціональним використанням коштів.

Для підвищення спроможності місцевих органів влади якісно виконувати покладені на них нові функції, для громадських активістів – результативно моніторити закупівлі та стан  доріг, для ЗМІ – конструктивно висвітлювати процеси, що відбуваються у дорожньому господарстві, у 2019 році CoST Ukraine розпочав проект «Прозорість та підзвітність при здійсненні дорожніх робіт на дорогах місцевого значення» (далі – Проект) за підтримки програми #USAID_ВзаємоДія.

Станом на 31.07.2019 в рамках Проекту фахівці CoST Ukraine провели 9 тренінгів з питань ефективності закупівель та забезпечення якості дорожніх робіт у 5 містах для більше 200 представників місцевої влади, громадськості та ЗМІ, а також розробили для них практичні навчальні матеріали для щоденного використання. Детальніше  – у нашій інфографіці.

Результатами навчання стало:

 • підвищення якості управління закупівельними процедурами фахівцями фінансового та тендерного підрозділів регіональних органів влади, завдяки:
  • усуненню довільності прийняття рішень про зміни до договору та договірну ціну;
  • чіткому встановленню кваліфікаційних вимог до учасників торгів;
  • підготовці тендерної документації у чіткій відповідності вимогам Закону України «Про публічні закупівлі».
 • підвищення спроможності фахівців місцевих органів влади, відповідальних за інфраструктуру, здійснювати належний нагляд за дорожніми роботами, зокрема шляхом дотримання термінів відбору кернів для своєчасного контролю якості дорожнього покриття.
 • оприлюднення інформації про інфраструктурні об’єкти за міжнародним стандартом CoST IDS на порталі «Прозора інфраструктура»* регіональними органами влади, що забезпечує прозорість та відкритість влади до громади, заохочує громадськість контролювати якість робіт, зменшує корупційні ризики. Наразі в бета-версії порталу по місцевим органам влади міститься 400 об’єктів (проти 135 до початку Проекту) з середнім рівнем розкриття інформації близько 20% (проти 5% до початку Проекту). Ці показники зростають щодня і вже у вересні відкриті дані по дорогах місцевого значення будуть доступні всім користувачам Порталу.
 • підвищення обізнаності громадськості щодо процесів закупівлі та виконання дорожніх робіт, а також забезпечення всіх необхідних процедур з контролю якості усіма учасниками реалізації дорожніх проектів;
 • закладення основи, що потребує подальшої підтримки та розвитку, для утворення мережі громадських активістів, що можуть взаємодіяти з представниками влади з питань моніторингу ефективності закупівель та забезпечення якості дорожніх робіт, а також ефективно впливати на процес прийняття владою рішень щодо усунення недоліків підрядниками власним коштом в межах гарантійних строків;
 • зростання кількості регіональних ЗМІ, що розуміють технічну термінологію, процеси життєвого циклу дорожніх проектів та можуть конструктивно співпрацювати з громадськими активістами та місцевою владою, тим самим покращуючи кооперацію та порозуміння між ними, шляхом:
   • здійснення моніторингових виїздів спільно з координаторами Проекту задля фіксації технічного стану доріг;
   • відокремлення реальних проблем від незначних;
   • фахового написання матеріалу про інфраструктурні проекти, що сприяє вирішенню проблемних питань, а не лише критиці влади.

В рамках Проекту фахівцями CoST Ukraine розроблено Інструкцію з розкриття інформації на порталі «Прозора інфраструктура»: http://bit.ly/328s9ta . Практичні Посібники з питань забезпечення якості та запобігання ризикам неефективних закупівель для місцевих органів влади, представників громадськості та ЗМІ знаходяться на завершальній стадії розробки.

CoST Ukraine щиро сподівається що Проект і надалі сприятиме формуванню спроможності представників органів влади якісно здійснювати управління дорожнім господарством на регіональному рівні, забезпечуючи ефективне використання коштів місцевих бюджетів!

_________________________________________________________________________________

*Портал відкритих даних «Прозора інфраструктура» http://portal.costukraine.org/ побудовано за міжнародним стандартом CoST IDS – Infrastructure Data Standart, який передбачає моніторинг проекту на всіх етапах його життєвого циклу: від прийняття рішення про реалізацію та планування і аж до закінчення гарантійного строку.

Цей матеріал став можливим завдяки підтримці американського народу через Агентство Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID). Зміст цього матеріалу є виключною відповідальністю організації Грантоотримувача і необов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів.

Тренінги з моніторингу якості та закупівель дорожніх робіт відбувається за підтримки програми #USAID_ВзаємоДія в рамках проекту CoST Ukraine «Прозорість та підзвітність при здійсненні дорожніх робіт на дорогах місцевого значення». Цей Проект став можливим завдяки Агентству Сполучених Штатів з міжнародного розвитку та щедрій підтримці американського народу.

Останні новини компанії