«Будувати та реконструйовувати автомобільні дороги стало дешевше, а ремонтувати – дорожче», – результати моніторингу CoST Ukraine

04.12.2020

CoST Ukraine

Вартість будівництва та реконструкції автомобільних доріг знизилася на понад 14% та майже 45% – відповідно, у порівнянні з минулим роком, у той час як вартість поточного середнього ремонту зросла майже вдвічі – з 6 до 11,2 млн гривень за 1 км.

При цьому за інформацією CoST Ukraine, згідно з договорами, укладеними від початку 2020 року, роботи з будівництва та реконструкції проводилися чи будуть проводитися на 14,35 км та 77,29 км автомобільних доріг, у той час як роботи з капітального та поточного середнього ремонту виконувалися чи будуть виконуватися на 449,7 км і 4 395,4 км – відповідно.

Такі результати моніторингу дорожньо-будівельного сезону 2020 року, проведеного Ініціативою з прозорості інфраструктури CoST Ukraine, озвучив її виконавчий директор Святослав Абрамов.

За його словами, зазначені показники вартості є усередненими. А їхній розрахунок базується на протяжності ділянок, відремонтованих тим чи іншим видом ремонту, і вартості укладених договорів.

«За всіма видами робіт кількість договорів у вибірці 2019 року склала 147 закупівель загальною вартістю майже 19,5 млрд грн на загальну протяжність 2 227 км. У той час як кількість договорів у вибірці 2020 року склала 323 закупівлі на суму 64,6 млрд грн, на майже 4 937 км ремонту та будівництва доріг», – конкретизував він суть проведеного аналізу.

Причиною зростання вартості поточного середнього ремонту С.Абрамов назвав збільшення обсягів робіт, які проводяться в рамках поточного середнього ремонту.

Він пояснив, що поява поточного середнього ремонту, як окремого виду робіт, у 2012 році була вимушеною мірою, зумовленою обмеженим фінансуванням, а головне – короткою тривалістю ремонтно-будівельного сезону.

«Відновлення доріг у такий спосіб дозволяє значно зекономити час, який займають процеси бюджетування, планування, проведення закупівель, а також погодження та експертиза проєктної документації, а отже надає змогу ефективно використовувати наявний фінансовий ресурс і забезпечувати задовільний стан проїзду українськими дорогами», – розповів він.

Як тоді, так і нині застосування поточного середнього ремонту згідно з діючими нормативами не передбачає ані зміни конструкції дорожнього одягу, ані залучення технічного нагляду для контролю якості проведення таких робіт.

Цьогоріч головний розпорядник коштів – Укравтодор, а також підпорядковані йому Служби автомобільних доріг в областях, які виступають замовниками робіт на дорогах загального користування державного значення, змінили підхід до застосування цього виду ремонту.

«Ми переглянули склад робіт окремих об’єктів поточного середнього ремонту і виявили, що в ході їхнього відновлення було не лише підсилено дорожню основу, влаштовано бар’єрне огородження, а також встановлено освітлення та покращено організацію дорожнього руху, а й посилено контроль за реалізацією цих інфраструктурних проєктів. Кожен з об’єктів мав проєктну документацію, яка пройшла експертизу, а на деяких працювали інженери незалежного технічного нагляду, що раніше не практикувалося», – підкреслив С.Абрамов.

Поточний середній ремонт, реалізований у такий спосіб, С.Абрамов назвав «аналогом капітального з меншою вартістю», однак наскільки довговічними будуть відремонтовані таким ремонтом дороги, можна буде оцінити лише за декілька років.

«Згідно з чинними нормативами мінімальний гарантійний термін на поточний середній ремонт складає 3 роки, однак в переважній більшості випадків підрядники гарантують 5-10, а подеколи 12 років експлуатації дорожнього покриття. Відтак чи варто економити на капітальному ремонті, урізноманітнюючи види робіт в рамках поточного середнього – ми зрозуміємо згодом, нині ж варто вирахувати показник вартості будівництва, реконструкції та ремонту 1 км, який був би не усередненим, а репрезентативним», – наголосив він.

Й оскільки для цього потрібно детально досліджувати кожний конкретний об’єкт, С.Абрамов звернувся до представників Укравтодору з пропозицією об’єднати зусилля та провести ретельне дослідження всіх виконаних робіт на декількох об’єктах будівництва та ремонту, а також здійснених задля цього закупівель, і на початку року презентувати громадськості більш точні, а головне обґрунтовані дані, які стануть еталоном для майбутніх звірок і порівнянь.

Прес-офіс CoST Ukraine

Поділитися у соціальних меражах:

https://costukraine.org/buduvaty-ta-rekonstrujovuvaty-avtomobilni-dorogy-stalo-deshevshe-a-remontuvaty-dorozhche-rezultaty-monitoryngu-cost-ukraine/?fbclid=IwAR0zFLcHPQ8dnaJcapZTr_XxltPR1uEEI1-bA_nplfhaeB4dwofFfQ92u8w