Про CoST Ukraine

Ініціатива з прозорості інфраструктури CoST Ukraine є українським представництвом Infrastructure Transparency Initiative (CoST) із секретаріатом у м. Лондон (Велика Британія).

Діяльність Ініціативи спрямована на збільшення відкритості розпорядників публічних коштів, зорема партнерів Ініціативи, і забезпечення їхньої прозорості та підзвітності під час виконання робіт з будівництва, реконструкції та ремонту, а також зменшення неефективного управління в ході реалізації та експлуатації ними інфраструктурних об’єктів.

Започаткована в світі у 2012 році Ініціатива CoST розпочала свою діяльність в Україні у листопаді 2013 року після приєднання до Ініціативи Державного агентства автомобільних доріг України (Укравтодору).

Історія CoST Ukraine:

Влітку 2015 року за підтримки Світового Банку та Уряду України взяв старт пілотний проєкт CoST Ukraine – з забезпечення прозорості в дорожній галузі, про що між Міжнародним Секретаріатом CoST, Міністерством інфраструктури України, Укравтодором і Трансперенсі Інтернешнл Україна було підписано відповідний Меморандум.

В рамках пілотного проєкту CoST Ukraine на основі міжнародних стандартів CoST «проактивного» та «реактивного» розкриття інформації були напрацьовані інструменти розкриття, підтвердження й інтерпретації даних інфраструктурних проєктів, вироблено методи верифікації достовірності та повноти інформації, наданої закупівельними організаціями – замовниками будівельних/ремонтних робіт, а також механізм оприлюднення об’єктивних розкритих даних і забезпечення публічного доступу до інформації щодо планування, реалізації та контролю за виконанням будівництва проєктів інфраструктури.

Зазначені напрацювання були покладені в основу проєктів з верифікації достовірності та повноти інформації, розкритої в ході реалізації 4 інфраструктурних проєктів у 2016 році:

 

«Розкриття інформації»

«Розкриття інформації» в рамках проектів CоST, це оприлюднення об’єктивних розкритих даних наданих закупівельними організаціями, які є замовниками будівельних/ремонтних робіт. Крім того, закупівельні організації погоджуються надавати додаткову інформацію в рамках «Реактивного розкриття», включаючи технічні характеристики, звіти, загальну характеристику об’єктів та ефективність від реалізації проектів.Обсяг даних, які розкриває закупівельна організація, базується на міжнародних стандартах CoST «проактивного» та «реактивного» розкриття інформації.

Згідно з міжнародними стандартами CoST IDS (Infrastructure Data Standart) закупівельні організації розкривають інформацію на всіх етапах реалізації інфраструктурного проекту від етапу планування до введення об’єкту в експлуатацію, за всіма контрактами: на виготовлення проектно-кошторисної документації, проведення робіт, здіснення незалежного нагляду.

Проактивне розкриття інформації стосується тієї інформації, яку закупівельні організації розкривають щодо всіх прийнятних проектів і контрактів на зазначених етапах в ході відповідного проектного циклу. Інформація в зрозумілому поданні та зручному форматі поширюється за допомогою публічного середовища, яке є відкритим і доступним для широкого кола зацікавлених сторін.

Реактивне розкриття інформації належить до додаткової інформації, яку закупівельні організації надають будь-якій фізичній або юридичній особі, яка здійснює верифікацію даних для Ініціативи із забезпечення прозорості будівництва CoST в Україні. Реактивне розкриття передбачає надання додаткової інформації у доступній формі для сторони, що запитує, та розміщення її в доступному місці.