Ризики неефективних закупівель

12.08.2019

В рамках проекту «Прозорість та підзвітність при здійсненні дорожніх робіт на дорогах місцевого значення» із використанням інформації порталу електронної системи закупівель ProZorro, інших відкритих інформаційних джерел та аналітичних інструментів, фахівцями CoST проведено моніторинг  закупівель робіт та послуг для автомобільних доріг загального користування, а саме:

 • робіт з проектування та капітального ремонту,
 • послуг з поточного середнього ремонту, поточного дрібного ремонту та експлуатаційного утримання.

Моніторинг даних та аналіз отриманих результатів здійснено з метою визначення ризиків неефективних закупівель. Станом на 01.08.2019 р. моніторингом охоплено 188 закупівельних процедур дорожньої галузі по 20-ти замовниках у 8-ми областях України.

Під час моніторингу закупівель за процедурою відкритих торгів  було виділено окремі недоліки тендерної документації, причини оскарження умов тендерної документації та рішень замовників щодо розгляду тендерних пропозицій та визначення переможця процедури торгів, результати розгляду скарг органом оскарження.

Під час моніторингу закупівель за переговорною процедурою було виділено підстави її проведення для подальшого аналізу та виявлення можливих ризиків.
За результатами попереднього аналізу даних моніторингу на різних етапах закупівель робіт та послуг виявлено низку ризиків, які можуть призвести до  неефективності закупівлі, а саме:

 • планування закупівлі:
 1. визначення предмету закупівлі;
 2. визначення обсягів при плануванні закупівлі послуг з експлуатаційного утримання.
 • підготовка тендерної документації:
 1. встановлення дискримінаційних вимог, що обмежують конкуренцію;
 2. відсутність достатньої інформації про предмет закупівлі, необхідної для розрахунку ціни пропозиції;
 3. відсутність всіх необхідних умов проекту договору про закупівлю відповідно до законодавства та нормативних документів.
 • розгляд тендерних пропозицій:
 1. неправомірне відхилення тендерної пропозиції;
 2. неправомірне допущення до аукціону учасника чи обрання переможцем учасника, чия пропозиція не відповідає вимогам тендерної документації.

Тендерна документація що розроблена як САД в областях, так і структурними підрозділами ОДА та державними підприємствами, що здійснюють закупівлі робіт та послуг з ремонту та утримання автомобільних доріг місцевого значення, часто мають однакові недоліки.

А саме:

 • найбільш часто повторюються випадки оскарження вимог тендерної документації, що мають дискримінаційні ознаки, та оскарження рішень замовника, які визнані органом оскарження – Антимонопольним комітетом України – неправомірними;
 • ризики неефективної закупівлі при застосуванні переговорної процедури закупівлі без наявності підстав, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі».
 • Про результати моніторингу підстав застосування переговорної процедури у закупівлях послуг з експлуатаційного утримання – читайте у наших наступних публікаціях.Нагадуємо, матеріали моніторингу та аналізу закупівель, а також всі матеріали тренінгів CoST Ukraine увійдуть до Посібника про визначення та запобігання ризикам неефективних закупівель в дорожній сфері, який наразі знаходиться на завершальній стадії розробки. Посібники розповсюджуватимуться безкоштовно серед активної громадськості, зацікавленої темою моніторингу закупівель та якості доріг, та серед органів місцевої влади.

  Цей матеріал став можливим завдяки підтримці американського народу через Агентство Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID). Зміст цього матеріалу є виключною відповідальністю організації Грантоотримувача і необов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів.

  Моніторинг закупівель дорожніх робіт відбувається за підтримки програми #USAID_ВзаємоДія в рамках проекту CoST Ukraine «Прозорість та підзвітність при здійсненні дорожніх робіт на дорогах місцевого значення». Цей Проект став можливим завдяки Агентству Сполучених Штатів з міжнародного розвитку та щедрій підтримці американського народу.

Останні новини компанії